„Muzyczna przyjemność z koloraturami Baroku“

Sylwia Burnicka-Kalischewska i Thomas Poser, fot. A. Wardek.jpg

TŁUMACZENIE

„Muzyczna przyjemność z koloraturami Baroku“
Koncert z Sylwią Burnicką-Kalischewską, Thomasem Poserem i Anke Schulz

(„Musikalischer Spaß mit Barockkoloraturen” Konzert mit Sylwia Burnicka – Kalischewski, Thomas Poser und Anke Schulz”)

Głos – trąbka – organy. Trzy tak różne instrumenty – a jednak ściśle ze sobą powiązane! Przy wszystkich tych trzech instrumentach drgania pobudzające dźwięk do życia powstają wskutek ruchu powietrza. Przez powietrze dźwięk rozwija się, jest formowany i kreowany.
W bogatych w koloratury ariach na sopran, trąbkę i organy włoskiego kompozytora Alessandro Scarlattiego (1660-1725), który uważany jest za odnowiciela muzyki barokowej, przede wszystkim głos i trąbka wstępują w interesujący dialog: raz kokietują się szarmancko nawzajem, raz współzawodniczą i kłócą się, potem znów godzą się i poruszają w harmonicznym współbrzmieniu.
Jest to naprawdę muzyczna przyjemność, jak Scarlatti poprowadził linie melodyczne: głos i trąbka w koloraturach (szczególna forma techniki śpiewu belcanto i muzyki operowej, w której szybki przebieg dźwięków śpiewany jest na jednej sylabie) ścigają się nawzajem, polują na siebie. Organy oddziałują tu jako równoważnik, jako uspokajający biegun, nieprzerwanie wszechobecny, łączący oba instrumenty i dający im harmoniczną bazę.
Już po raz trzeci dr Sylwia Burnicka – Kalischewska i Anke Schulz prezentują wspólnie koncert w St. Marienkirche w Ueckermünde. Sylwia Burnicka – Kalischewska poza swoją intensywną działalnością koncertową w kraju i zagranicą jest pedagogiem śpiewu solowego w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz w Szkole Muzycznej Kreismusikschule Uecker-Randow.
Anke Schulz jest już od 10 lat Kantoren Kościoła w Ueckermünde.
W tym roku obu paniom udało się pozyskać do swojego muzycznego projektu trębacza Thomasa Posera. Thomas Poser zchwyca publiczność na wielu koncertach swoją wirtuozowską, promienną grą. Czy chodzi o klasykę, czy o muzykę współczesną, Thomas Poser czuje się dobrze we wszystkich gatunkach muzycznych. Uczy on w Szkole Muzycznej Kreismusikschule Uecker-Randow, jest rozchwytywanym trębaczem solo i od lat prowadzi Haff Big Band.
Poza ariami Alessandro Scarlattiego będzie można usłyszeć utwory W. A. Mozarta, A. Vivaldiego i H. Purcella.
Koncert odbędzie się 27 czerwca 2014 o godz. 19:30 w Kościele St. Marienkirche w Ueckermünde.
Bilety w cenie 10 Euro, ulgowy 8 Euro są do nabycia w Musikmuschel Ueckermünde, tel. 039771 501093 i w Księgarni Wagner w Ueckermünde, tel. 039771 54626 oraz w kasie przed koncertem.
Koncerty w ramach Kirchengemeinde Ueckermünde-Liepgarten otrzymały finansowe wsparcie Miasta Ueckermünde.

Anke Schulz

Źródło:
Kleeblatt, sobota 21 czerwca 2014 r., str. 5
AnzeigenKurier 25 czerwca 2014, str. 6
Ueckermünder Stadtreporter, 10 czerwca 2014, str. 12
http://nachstettin.com/kultur/8-musik/772-musikalischer-spass-mit-barock..., data publikacji 9.06.2014

Vollständiger Text/ cały tekst: http://nachstettin.com/kultur/8-musik/772-musikalischer-spas...
Veröffentlichung/ data publikacji: 27.06.2014