Muzyka w zabytkach po raz piąty

W sobotę rozpocznie się piąta edycja Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku - Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego 2014”. Część koncertów ponownie odbędzie się w naszym powiecie. To spotkanie nie tylko z muzyką, lecz także z historią, architekturą, malarstwem.

Impreza zacznie się już 16 sierpnia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu (gm. Stare Czarnowo). Od godz. 12 trwać tam będzie piknik historyczny Bractwa Maltańskiego. Od 17 zwiedzać będzie można obiekty dawnego opactwa cystersów (wpisane w lipcu na listę pomników historii, czyli najcenniejszych zabytków w Polsce). O godz. 19 odbędzie się koncert „Muzyczne bramy nieba”. Wystąpi Szczecin Vocal Project, a na klawesynie zagra Urszula Stawicka. Kierownictwo artystyczne Paweł Osuchowski - dyrektor artystyczny Fundacji Akademia Muzyki Dawnej - organizatora festiwalu. Wstęp wolny.

Drugi przystanek zaplanowano w sobotę 30 sierpnia w kościele Mariackim w Chojnie. Program turystyczny rozpocznie się o godz. 17, a o 19 koncert „Vitae Pomeranorum. Zaginiony świat muzyki pomorskiej”. Wykonawcy: Orkiestra Famd.pl pod dyr. jej założyciela Pawła Osuchowskiego i Odilo Ettelet - klarnet historyczny. Wstęp wolny.

Tydzień później, 6 września, festiwal zawita do Stargardu. Po zwiedzeniu najważniejszych zabytków (od godz. 17) w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu o godz. 19 z koncertem „Jazzy Guitar – jazzowe inspiracje” wystąpi Jakub Kościuszko - gitara klasyczna (grał m.in. trzy lata temu w Chojnie na poświęcym Paulowi Tillichowi seminarium stowarzyszenia Terra Incognita). Wstęp wolny.

Festiwal zakończy się 20 września w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. O godz. 19 obejrzeć będzie można wystawę fresków duńskich ze zbiorów muzeum w Odense. O 19.30 w koncercie „Musica Baltica” wystąpią: Berit Barfred Jensen (Dania) – sopran, Orkiestra Famd.pl pod dyr. P. Osuchowskiego (koncert zrealizowany we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury w Warszawie, wstęp 20 zł, bilet ulgowy 10 zł).

Szczecińska publiczność na trzy pierwsze koncerty będzie mogła dojechać specjalnym busem, który odjeżdża każdorazowo z przystanku przy ul. Korsarzy (koło Zamku Książąt Pomorskich). Bilety na przejazd (tam i z powrotem) kosztują 25 zł. Rezerwacja na stronie organizatora www.famd.pl, a sprzedaż bezpośrednia w Republice Rozmaitości Fanaberia przy deptaku Księcia Bogusława X 5 w Szczecinie.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=14-32&temat=7
Veröffentlichung/ data publikacji: 15.08.2014