Sprzątanie cmentarza komunalnego i III spacer pojednania z okazji Dnia Wszystkich Świętych

Przedwojenne lapidarium na cmentarzu komunalnym w Słubicach 02 (fot. Roland Semik)

23 października odbędzie się akcja sprzątania cmentarza komunalnego w Słubicach przez uczniów Gimnazjum Nr 2 oraz wszystkich chętnych mieszkańców miasta. 1 listopada organizatorzy zapraszają zaś na III polsko-niemiecki spacer z komentarzem historycznym!

Sprzątanie cmentarza komunalnego

W maju tego roku cmentarz komunalny w Słubicach obchodził 200 lat swojego istnienia. Z tej okazji 23 października nauczycielka historii słubickiego Gimnazjum Nr 2 im. Marka Kotańskiego Luiza Perlikiewicz-Wanago oraz jej podopieczni, a także regionalista Roland Semik podejmą się organizacji sprzątania niektórych grobowców na terenie cmentarza komunalnego w Słubicach.

Chodzi głównie o lapidarium przedwojennych nagrobków pod kamiennym murem, grób 7 nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, nagrobek pierwszego powojennego lekarza Słubic Zenona Szemisa oraz obelisk pamiątkowy ZNP ku czci pionierów powojennej oświaty w Słubicach.

Wszyscy chętni wziąć udział w zaplanowanym sprzątaniu mogą przybyć w najbliższy czwartek o godz. 13 przed bramę główną cmentarza komunalnego. Organizatorzy zapewniają worki na śmieci czy liście oraz ściereczki, ale proszą o wzięcie ze sobą pozostałych rzeczy, tj. rękawiczki, haczki, grabie, czy wiaderka.

III spacer pojednania i wzajemnego szacunku

Natomiast z okazji Dnia Wszystkich Świętych na mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą czeka już III odsłona nietypowego, polsko-niemieckiego wydarzenia o nazwie: Spacer pojednania i wzajemnego szacunku. Tym razem w nieco zmienionej formule...

Startujemy w sobotę 1 listopada o godz. 16 sprzed kościoła NMP Królowej Polski przy ul. 1 Maja 31 (a nie z okolic mostu, jak dotąd). Wśród punktów programu jest m.in. zapalenie symbolicznych zniczy pod dwujęzyczną tablicą pamiątkową oraz przy grobie 7 nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w 1945 r. na ziemi słubickiej oraz, co nowe dzięki skróceniu trasy, wejście na teren parku wokół cmentarza w poszukiwaniu reliktów najstarszej, nieistniejącej już części nekropolii.

Dzięki zapałowi i finansowemu wsparciu kilku społeczników na cmentarzu komunalnym w Słubicach powstało przedwojenne lapidarium. W okolicach dwujęzycznej tablicy pamiątkowej, odsłoniętej na cmentarzu w 2011 r., sukcesywnie pojawiają się kolejne tablice nagrobne, które wznosiły się w tym miejscu jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Pod tablicą pojawiają się znicze, świeże kwiaty i kartki z nazwiskami pochowanych tu przed 1945 r.

W 2012 r. wsparcia dla całego przedsięwzięcia udzielili też słubiccy strażacy. Przywrócenie z lasku koło strefy ekonomicznej doczekały się wywiezione tu w latach 80-tych tablice mieszkającego przy ul. Jedności Robotniczej wicedyrektora warsztatów szkolnych Wilhelma Böhmego (1880-1940), dyrektora ubezpieczalni z dzisiejszej siedziby SMOK-a Paula Büschela (1874-1937), czy nauczyciela Arthura Kocha (1888-1914).
Najnowsze nabytki lapidarium z 2013 r. to nagrobki Franza Collatha (1876-1942), czyli właściciela fabryki broni myśliwskiej w okolicach dzisiejszego sklepu „Biedronka” przy ul. Kościuszki oraz Eliese Kretschmer (1862-1943).

Z tej okazji kulturę polskiego Dnia Wszystkich Świętych przyjdą poznawać goście z Frankfurtu i okolic, a krótkie wykłady o historii nekropolii przygotują Eckard Reiß (członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą i autor dwujęzycznej monografii „Makom tow” o historii cmentarza żydowskiego w Słubicach) oraz społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego Roland Semik. Serdecznie zapraszamy!

Vollständiger Text/ cały tekst: http://powiatslubicki.pl/index.php?id=18&tx_ttnews[tt_news]=...
Veröffentlichung/ data publikacji: 20.10.2014