Koncert Bożonarodzeniowy w Brüssow

Michal Landowski, Aleksandra Wojtachnia, Fot. Maciej Skoczeń.JPG
Michal Landowski, dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewski, Aleksandra Wojtachnia, Julita Wudarczyk, Eliza Nowakowska, Oliwia Gębal, Alexander  u. Romuald Kalischewski, Fot. Maciej Skoczeń.JPG
Michal Landowski, Eliza Nowakowska, Fot. Maciej Skoczeń.JPG
Michal Landowski, Julita Wudarczyk, Fot. Maciej Skoczeń.JPG
Romuald Kalischewski, Alexander Kalischewski,.JPG
Michal Landowski, Oliwia Gębal, Fot. Maciej Skoczeń.JPG

Tradycyjnie w Polsce śpiewanie kolęd zaczyna się, a raczej powinno się zaczynać w wigilię Bożego Narodzenia, jednak u naszych sąsiadów zza Odry kolędy i pieśni bożonarodzniowe wykonuje się od „pierwszego adwentu”, czyli od pierwszej z czterech niedziel poprzedzających wigilię. Ma to zwązek z tradycją ewangelicką i dotyczy czasu wyczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa.
Corocznie koncerty adwentowo-bożonarodzeniowe w Brüssow odbywają się z udziałem polskich artystów. W ubiegłą niedzielę 4 grudnia 2016 w majątku państwa Asty i Kaspara von Oppen w Menkin-Brüssow rozbrzmiały głosy szczecińskich wokalistek z Akademii Sztuki. Był to koncert bardzo wyczekiwany, szczególnie po ostatnim listopadowym sukcesie kooperacji Akademii Sztuki z Miastem Brüssow i ze Stowarzyszeniem Organowym Sw. Zofii przy wystawieniu „Stabat Mater” Perglesiego pod batutą Rektora Akademii Sztuki prof. Dariusza Dyczewskiego.
W koncercie kolędowym w Menkin-Brüssow przy fortepianowym akompaniamencie Michała Landowskiego wystąpiły: Aleksandra Wojtachnia, Julita Wudarczyk, Eliza Nowakowska, Oliwia Gębal oraz ich wykładowca śpiewu solowego w Akademii Sztuki dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewska, której towarzyszył na fortepianie Romuald Kalischewski. Wśród występujących znalzł się także uczeń śpiewu solowego Szkoły Muzycznej w Ueckermünde Alexander Kalischewski. Artyści zaprezentowali, poza znanymi pieśniami bożonarodzeniowymi, także arie starowłoskie oraz z bachowskie z „Oratorium na Boże Narodzenie”. Po koncercie organizatorzy zaprosili zachwyconą publiczność i wykonawców do wspólnego stołu, przy którym w niesamowitej atmosferze wybrzmiały koncertowe emocje.

Na grupowym zdjęciu od lewej: Michal Landowski, dr hab. Sylwia Burnicka-Kalischewski, Aleksandra Wojtachnia, Julita Wudarczyk, Eliza Nowakowska, Oliwia Gębal, Alexander Kalischewski, Romuald Kalischewski.
Fot. Maciej Skoczeń

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 05.12.2016