Von Ueckermünde nach New York. Giulio Perotti – Startenor des 19. Jahrhunderts

Von Ueckermünde nach New York. Giulio Perotti - Startenor des 19. Jahrhunderts.jpg

Opublikowana 23 września 2016 roku w Ratuszu Ueckermünde monografia „Von Ueckermünde nach New York. Giulio Perotti – Startenor des 19. Jahrhunderts” opowiada o śpiewaku operowym Giulio Perottim z XIX wieku, który mimo spektakularnej kariery został zupełnie zapomniany na więcej, niż 100 lat. Urodził się nad Zalewem Szczecińskim, w Ueckermünde w 1841 roku, ale nawet tam, poza kościelnym wpisem o chrzcie (urodził się jako Julius Hermann Prott), nie egzystują ślady jego działalności artystycznej. Dopiero czteroletnie poszukiwania w bibliotekach, operach, archiwach i muzeach w Budapeszcie, Wrocławiu, Berlinie, Lipsku, Szczecinie, Dreźnie, Hamburgu, Darmstadt, Frankfurcie nad Menem, Trieście, Bolonii, Wenecji, Mediolanie, Pradze, Wiedniu i Nowym Jorku rzuciły nowe światło na tę niekwestionowaną osobowość świata opery. Kariera „zapomnianego Caruso z Ueckermünde“ nie ustępowała rozmachem karierom znanych wszystkim współcześnie wielkich trzech tenorów. Przez 38 lat po debiucie we Wrocławiu w 1863 roku gościł nieprzerwanie do momentu śmierci w 1901 roku na największych scenach świata, nie wyłączając mediolańskiej La Scali i nowojorskiej Metropolitan Opera.
Na podstawie znalezionych recenzji, artykułów prasowych, listów, plakatów i zdjęć Giulio Perottiego powstał pierwszy dokument o artyście autorstwa dr hab. Sylwii Burnickiej – Kalischewskiej.

http://www.bild.de/regional/aktuelles/mecklenburg-vorpommern/erstes-buch...

http://www.focus.de/regional/mecklenburg-vorpommern/geschichte-erstes-bu...

http://www.pressemeldung-mecklenburg-vorpommern.de/ueckermuende-von-ueck...

„Das Buch von Sylwia Burnicka-Kalischewski über den Sänger Giulio Perotti schließt eine Lücke in der Literatur über die Sänger des 19. Jahrhunderts, in dem sie detailliert und mit bewundernswertem Forscherdrang den Spuren dieses weithin geschätzten und verehrten Sängers nachgeht. (…)
Sylwia Burnicka-Kalischewski eröffnet uns einen Blick in eine wenig bekannte Welt eines weltbekannten Sängers, und lässt uns gleichzeitig neugierig fragen, ob es nicht noch andere faszinierende Sängerleben gibt, die zu erzählen es sich lohnte.“

prof. Ulrich Messthaler
Schola Cantorum Basiliensis, Basel

„Praca dr Sylwii Burnickiej - Kalischewskiej jest oryginalnym studium ułożonym według indywidualnego planu, które autorka poświęciła Giulio Perottiemu – XIX-wiecznemu, wybitnemu śpiewakowi operowemu, którego miejscem urodzenia jest rybackie, obecnie turystyczne Ueckermünde, miejscem kształcenia Szczecin i Berlin, miejscem debiutu Wrocław, a miejscem kariery wokalnej największe teatry operowe na całym świecie.
Temat książki nie jest dla mnie zaskoczeniem, od kilku lat mam bowiem okazję obserwować wielowątkowe działania pani Sylwii Burnickiej – Kalischewskiej, mające na celu wydobycie dorobku tego artysty z zapomnienia, na które sobie niewątpliwie nie zasłużył. Karierę miał przebogatą, lista teatrów operowych i wykonywanych ról jest najlepszym tego świadectwem. Niestety, podzielił los wielu innych wokalistów, których spuścizna wyprzedziła techniczne wynalazki pozwalające na utrwalenie ich kunsztu wykonawczego. Równolegle z karierą wokalną stał się także hodowcą róż, co jego biografii dodało kolorytu, choć nie uchroniło przed erozją czasu. Życiorys miał więc barwny. Przyszedł na świat w małej miejscowości, w rodzinie nieartystycznej. By ułatwić sobie karierę, przybrał włosko brzmiący pseudonim Giulio Perotti (jego prawdziwe nazwisko brzmiało Julius Herman Prott). XIX-wieczna niemiecka prowincja nie oferowała zbyt wiele, czas życia artysty to okres powstawania większości znaczących teatrów muzycznych. Artysta wykazał się nieprzeciętnymi zdolnościami i hartem ducha, by świat opery stanął przed nim otworem, jednakże w pamięci potomnych nie przetrwał w znaczący sposób.
Przedstawione mi wydawnictwo wypełnia lukę w odpowiednim opisaniu i zbadaniu jego dorobku. Jest to absolutnie pierwszy dokument o tym wspaniałym artyście. Po jego lekturze mogę stwierdzić, że Giulio Perotti miał podwójne szczęścia – osiągnął najwyższy poziom wykonując upragniony zawód, a po latach zapomnienia znalazł się w kręgu zainteresowań niezwykle cierpliwego i skutecznego badacza. Dziś, dzięki fascynacji i energii Sylwii Burnickiej - Kalischewskiej Giulio Perotti patronuje międzynarodowemu konkursowi wokalnemu dla młodych śpiewaków w rodzinnym Ueckermünde, gdzie jest jego pomnik, ulica jego imienia i stałe miejsce pamięci w muzeum. Przygotowana pozycja biograficzna dopełnienia ten proces. Właściwie nie jest to biografia sensu stricto, choć ma wiele cech tego gatunku. Nazwałbym ją raczej oryginalną monografią opisującą życie i występy Juliusa Protta vel Giulio Perottiego oraz sceny teatralne, na których prezentował swój zachwycający głos.
Osobną nieco płaszczyzną towarzyszącą lekturze książki są podróże, które Sylwia Burnicka - Kalischewska odbyła w ślad za Perottim, poszukując stosownych materiałów dokumentalnych. Są to podróże specyficzne, po nie do końca zbadanych niemieckich, polskich, czeskich, węgierskich i włoskich archiwach i bibliotekach, których pośrednim bohaterem jest czas współczesny i historyczny. Ich wynikiem są upublicznione zdjęcia artysty - portrety i fotografie w scenicznych kostiumach, afisze spektakli, ryciny, recenzje i listy. Drugą grupę materiałów stanowi współczesna dokumentacja fotograficzna obiektów i miejsc związanych z Perottim. W książce, poza fotografiami teatrów, w których występował Giulio Perotti, pojawiają się także - nierzadko zaskakujące – krótkie historie tych obiektów. Te dwa plany nieustannie się przeplatają, wskazując także na fascynacje autorki. Dodaje to pracy interesującego dla czytelnika, osobistego charakteru. Warto zauważyć, że wszystkie zamieszczone ilustracje, cytaty i inne materiały zostały skrupulatnie opisane, opatrzone niezbędnymi przypisami i źródłowymi odsyłaczami, co nadaje książce cech opracowania naukowego. Wyłaniający się po lekturze obraz jest więc inny, niż klasyczna biografia, choć kształtowany w oparciu o równie solidny warsztat. Książka jest ciekawa, napisana z pasją i dbałością o detale historyczne oraz merytoryczne, w wyczerpujący sposób naświetlająca fakty dotyczące Giulio Perottiego, do których udało się dotrzeć autorce. Skłania także do refleksji natury ogólniejszej, lecz w moim odczuciu wartej szczególnej uwagi, bowiem jest to także opowieść o czasie jako takim, historycznej zmianie oraz ciągłości kulturowych wątków tradycji, zachowanych dzięki życiu jednego wybitnego artysty. Z tego punktu widzenia historia naszych małych i dużych ojczyzn to przede wszystkim osobiste dzieje ich mieszkańców.
Historia Giulio Perottiego współcześnie okazała się niezwykle nośna i przyczyniająca się do utrwalenia części oryginalnego europejskiego dorobku w dziedzinie wokalistyki.
Reasumując pragnę podkreślić, że monografia dr Sylwii Burnickiej-Kalischewskiej jest rzetelna i ciekawa poznawczo. Jej niewątpliwym walorem jest także niezwykła pasja, z której powstała.
Wyrażam opinię, że monografia „Von Ueckermünde nach New York. Gulio Perotti - Startenor des 19. Jahrhunderts” może być inspiracją do dalszych tego rodzaju poszukiwań i badań, które zaowocują odkryciem równie interesujących kart historii wokalistyki.“

prof. Włodzimierz Zalewski
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie,
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi

Tytuł: „Von Ueckermünde nach New York. Giulio Perotti – Startenor des 19. Jahrhunderts”
Autor: dr hab. Sylwia Burnicka – Kalischewska
Ilość stron: 331
Nakład: 500 sztuk
Wydawca: Self-Publishing
Numer: ISBN 978-83-944745-0-8
Drukarnia: PRINT GROUP
Gatunek: Monografia / Biografia śpiewaka operowego Giulio Perottiego (Juliusa Protta)
Opublikowano: 23 września 2016 w Ratuszu Ueckermünde / Bürgersaal
Język publikacji: niemiecki
Recenzenci: prof. dr hab. Włodzimierz Zalewski
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
prof. Ulrich Messthaler
Akademia Muzyki Dawnej w Bazylei / Schola Cantorum Basiliensis in Basel
Cena: 19,99 €
Dostępność: Musikmuschel, Ueckerstraße 54, Ueckermünde; Friedrich-Wagner-Buchhandlung, Ueckerstraße 79, Ueckermünde; Touristik Information Ueckermünde, Altes Bollwerk 9.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://www.ueckermuende.de/neuigkeiten-details.html?&no_cach...
Veröffentlichung/ data publikacji: 25.01.2017