Przeżyj ciekawą przygodę! Już w poniedziałek kolejne poszukiwania przy nabrzeżu Odry

Jeden z kamieni nagrobnych znalezionych w Słubicach 06.10.2018 (fot. Roland Semik)

W sobotę 6 października w godzinach popołudniowych przy nabrzeżu Odry w Słubicach udało się odnaleźć 25 kolejnych fragmentów historycznych kamieni i tablic nagrobnych, pochodzących z cmentarza komunalnego w Słubicach, być może również z cmentarza żydowskiego w Słubicach.

Na większości z nich zachowały się niemieckie inskrypcje (np. pani Auguste, nazwisko znane jedynie częściowo, urodzona w lipcu 1859 r. czy 18-letni Julius (?)el 02.05.1871-05.04.1889, z powodu czcionki gotyckiej nazwisko na razie trudne do rozczytania). Niektóre kamienie są zapisane dwustronnie, np. z nazwiskiem Stein. Te mogą mieć pochodzenie żydowskie. Nie brakuje również kamieni z symbolami czy motywami dekoracyjnymi, tj. krzyż, liście dębu, lilia, paproć i inne.

Każdy, kto chciałby i mógłby pomóc w wydobyciu oraz transporcie kamieni w okolice cmentarza komunalnego, ale i w dokładnym sprawdzeniu najbliższej okolicy znaleziska, będzie mile widziany. Spotkanie w najbliższy poniedziałek 8 października 2018 o godz. 16:45 na parkingu przy porcie rzecznym, ul. 1 Maja naprzeciwko dawnej siedziby banku Pekao.
Planowany czas: 1 do 1,5 godziny. Według prognozy pogody będzie słonecznie, temp. 16 C, wiatr tylko 6 km/h (lekka bryza). Chcemy zdążyć przed zachodem słońca o 18:26.

Co warto ze sobą wziąć? Własny pojazd (auto, rower lub motocykl), rękawiczki, spodnie robocze, kalosze lub buty trekingowe, szczotki z miękkim włosiem lub szmatki do przetarcia z kamieni piasku i błota. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział wyłącznie pod opieką dorosłych.

Będę wdzięczny, jeśli ktokolwiek będzie chciał pomóc. Do zobaczenia!

Roland Semik
Społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego
Towarzystwo Historyczne we Frankfurcie nad Odrą

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 07.10.2018