Region ma pomóc Szczecinowi

Szczecin ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016. Pełnomocnikiem marszałka województwa zachodniopomorskiego do tego zadania został Andrzej Łazowski. Jest on znany naszym czytelnikom jako autor zdjęć prezentowanych na różnych wystawach w okolicy (m.in. o kościele Mariackim, przygranicznych targowiskach, Zatoni Dolnej) oraz wydawca cenionych książek, w tym monografii Swobnicy, a ostatnio rozmów z autochtonami. W marcu zainicjował na łamach „Gazety Chojeńskiej” trwającą do tej pory debatę „Swobodnie o Swobnicy”, dotyczącą niszczejącego zamku joannitów. Jest prezesem szczecińskiego stowarzyszenia „Czas Przestrzeń Tożsamość”.

Pełnomocnikiem prezydenta Szczecina ds. Europejskiej Stolicy Kultury jest również znany na tym terenie Marek Sztark. Pochodzi z Dębna, w latach 2005-2007 dyrektor Opery na Zamku, teraz prezes Towarzystwa Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego Szczecin-Expo. Jeden z uczestników naszej debaty o Swobnicy.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury zrodziła się w 1985 r. podczas spotkania ministrów kultury Rady Europejskiej. Pomysłodawczynią była grecka minister Melina Mercouri - w przeszłości słynna aktorka i pieśniarka. Głównym założeniem jest zbliżenie narodów Europy i zainteresowanie ich wspólnym dziedzictwem. Tytuł ten zyskał duży prestiż i w minionych latach przyniósł wielkie korzyści zwycięskim, wybranym przez Unię Europejską miastom, zwiększając ich rozpoznawalność w Europie. Laureat przez rok prezentuje swe dziedzictwo, organizuje specjalne koncerty, festiwale i inne imprezy promujące miasto i region. Wydarzenia te w 60 procentach finansuje UE.
Pierwszą Europejską Stolicą Kultury były Ateny, a potem m.in. Florencja, Amsterdam, Berlin Zachodni, Paryż, a w 2000 r. także Kraków. W tym roku są to Wilno i Linz. W 2016 r. polskie miasto (ze Szczecinem rywalizują: Gdańsk, Katowice, Lublin, Łódź, Poznań, Toruń, Warszawa i Wrocław) dzielić będzie ten zaszczytny tytuł z jednym z miast hiszpańskich. Są wśród nich: Pampeluna, San Sebastian, Segowia, Tarragona, Saragossa.

Głównym zadaniem A. Łazowskiego jako pełnomocnika jest wykorzystanie potencjału regionu (po polskiej i po niemieckiej stronie granicy) do zwiększenia szans Szczecina.
(rr)

Vollständiger Text/ cały tekst: http://www.gazeta.chojna.com.pl/gazeta.php?numer=09-21&temat...
Veröffentlichung/ data publikacji: 26.05.2009