Partnerzy idealni - Artyści przekraczają granicę

OD 17 do 30 sierpnia br. w Schloss Broellin pracuje siedem grup teatralnych, które podjęły dyskurs na temat przestrzeni jako elementu inscenizacji teatralnej i jako centralnego obszaru zainteresowań w ich własnej pracy. Zaproszone zespoły próbują – poprzez pracę warsztatową – zbliżyć się do tego tematu, zaprezentować różne punkty widzenia, wykorzystać specyfikę przestrzeni do wypróbowania i rozwinięcia własnych metod pracy.

W interdyscyplinarnym festiwalu warsztatowym „specific site seeing”uczestniczą: Buro fur Zeit + Raum&Anne Hirth, Dr. Maren Witte, IPtanz, Ilona Paszthy, Grotest Maru, Theater Aspik, lunatiks produktion, written-not-written. Efekty ich pracy zostaną zaprezentowane w najbliższy weekend, właśnie w Schloss Broellin. O festiwal zapytaliśmy Dariusza Mikułę, dyrektora Ośrodka Teatralnego Kana, partnera i współorganizatora imprezy.

- Jaka idea przyświeca temu przedsięwzięciu?

- Festiwal jest organizowany w ramach projektu Transkultura. Współpracując ze Schloss Broellin, chcemy przekraczać granice. Nie polityczne, geograficzne czy administracyjne - bowiem te już dawno zostały zniesione - tylko artystyczne i mentalne. Nasza propozycja jest skierowana do mieszkańców Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego. W ramach projektu niemieccy i polscy mieszkańcy Euroregionu będą informowani o wszystkich wydarzeniach kulturalnych realizowanych przez oba ośrodki i zapraszani na organizowane przez nie imprezy artystyczne. W jego ramach, efekty pracy artystów, będą prezentowane w obu ośrodkach, zarówno w Broellinie jak i w Kanie. Nasza współpraca trwa już od dłuższego czasu. W tym roku zapoczątkował ją festiwal Spoiwa Kultury a zakończy festiwal teatralny OKNO.

- No właśnie, ile lat to już lat?

- W tym roku mija 10 lat, choć pierwszy kontakt z Niemcami złapaliśmy w 1997 roku. Był on wynikiem naszej wspólnej fascynacji japońskim teatrem tańca butoh. W Broellinie organizowany był festiwal promujący ten rodzaj sztuki pn. „Exit". Dwa lata później sprowadziliśmy imprezę do Szczecina. Z Broellinem problem jest taki, że nie ma on publiczności. To gospodarstwo rolne, położone za miastem. Idealne miejsce do działań warsztatowych i wymiany doświadczeń, ale do prezentowania jej wyników lepsza jest Kana. I tak podzieliliśmy się rolami. U nich trwają przygotowania, a u nas dochodzi do prezentacji wyników wspólnego tworzenia.

- „Specific site seeing” jest jednak wyjątkiem, jeśli chodzi o prezentację tej części projektu?

- Tak. Pokazy powarsztatowe odbędą się na terenie Broellina. Polskich widzów na prezentacje, zawiozą specjalne busy. Jesteśmy dla siebie partnerami ale też wspólnie zabiegamy o innych partnerów w naszych interesach. Jesteśmy wszyscy mieszkańcami Euroregionu i tak siebie nawzajem traktujemy.

- Dziękuję za krótką rozmowę.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 27.08.2009