Profesor nagrodzony

Profesor Władysław Filipowiak ze Szczecina został laureatem nagrody "Pomerania Nostra", przyznawanej osobom zasłużonym dla Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego. Fundatorami nagrody są uniwersytety w Szczecinie i Greifswaldzie oraz redakcje "Kuriera Szczecińskiego" i "Nordkuriera" z Neubrandenburga. Wręczenie zaplanowano 27 listopada w Greifswaldzie.

W. Filipowiak jest emerytowanym dyrektorem Muzeum Narodowego w Szczecinie. Prowadził badania wykopaliskowe m.in. na Wolinie i w Cedyni. W 2007 roku uczestniczył w prowadzonej przez naszą gazetę debacie o bitwie pod Cedynią. Jest inicjatorem wymiany zbiorów między muzeami w Szczecinie, Greifswaldzie i Stralsundzie, dzięki czemu eksponaty z dzisiejszego Pomorza Zachodniego trafiają do Szczecina, a z terenu Pomorza Przedniego (Vorpommern) do muzeów niemieckich.

Wśród poprzednich laureatów są: w 2005 r. prof. Krzysztof Skubiszewski - były minister spraw zagranicznych oraz w 2007 r. prof. Janina Jasnowska i prof. Michael Succow za utworzenie Parku Doliny Dolnej Odry.
(rr)

Vollständiger Text/ cały tekst: http://www.gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=09-45&temat=5
Veröffentlichung/ data publikacji: 10.11.2009