Łamanie barier - Na polsko-niemieckim pograniczu

TRUDNO przecenić znaczenie realizowanych na pograniczu polsko-niemieckich projektów oświatowych. Ich efekty są obliczone na lata. Mają się przełożyć na harmonijne sąsiedztwo obu narodów. Bez szkodliwych uprzedzeń i stereotypów.

Oprócz samorządów, placówek kulturalnych i stowarzyszeń współpracują ze sobą różne instytucje oświatowe. Razem zabiegają o unijne pieniądze, za które realizują wspólne przedsięwzięcia. Gimnazjaliści z Mieszkowic i Bad Freienwalde w tym roku szkolnym spotkali się już m.in. na warsztatach fotograficznych i plenerze malarskim.

– Sztuka przełamuje bariery – przyznaje Beata Woźniak, nauczycielka języka polskiego i plastyki, organizatorka pleneru. – W takich sytuacjach lepiej się poznajemy.

„Nauka bez granic” to nie tylko postulat. Tak nazywa się projekt, do którego przystąpił Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie i szkoła „Am Schlosspark” w Schwedt. Zwyczaje sąsiadów w ramach „Historii niedzielnych” poznawali również uczniowie gimnazjum w Góralicach i Dreiklang Oberschule w Schwedt.

Modelowym przykładem jest Świnoujście. Podczas ubiegłorocznego Polsko-Niemiecko-Ukraińskiego Kongresu Samorządów Lokalnych w Karpaczu nagrodą za najlepszy projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej uhonorowano świnoujską „Polsko-Niemiecką Konferencję Edukacyjną”. Uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 2 oraz Liceum im. Mieszka I uczą się m.in. w polsko-niemieckiej klasie. Od dwóch lat język polski wraz z rówieśnikami ze Świnoujścia poznają przedszkolaki w sąsiednim Ahlbecku. Niebawem z inicjatywy władz gminy Heringsdorf ma tam powstać nowe, polsko-niemieckie przedszkole. Koszt jego budowy wyniesie ponad trzy miliony euro.

– Nas nie trzeba do tego pomysłu przekonywać, ponieważ jesteśmy zainteresowani rozwijaniem kontaktów – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. – Ten projekt będzie realizowany już w tym roku.

Pomysł budowy takiej placówki wzbudza różne odczucia internautów, którzy komentują go m.in. na łamach serwisu iswinoujscie.pl. Jedni pytają, dlaczego przedszkole powstanie w Ahlbecku, a nie w Świnoujściu. Drudzy, bez względu na lokalizację, widzą w nim szansę na przełamywanie barier językowych, uprzedzeń i stereotypów.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 09.02.2010