Komorowski wygrywa w Warszawie. Ma ponad 50-proc. głosów

Gdyby Warszawa wybierała prezydenta RP, wybory byłyby bliskie rozstrzygnięcia: Bronisław Komorowski z blisko 50-proc. wynikiem zdystansował tu konkurentów
Nasi reporterzy zebrali wyniki ze 131 z przeszło 800 warszawskich komisji obwodowych. Spisywali wyniki przed opublikowaniem ich w internecie przez Państwową Komisję Wyborczą.

Według tych danych Bronisław Komorowski dostał przeszło 51,6 proc. poparcia, na lidera PiS zagłosowało 30 proc. warszawiaków. Grzegorz Napieralski ma w stolicy 10, 6 proc., czyli mniej, niż dawały mu wczorajsze sondaże w skali kraju. Frekwencja w stolicy: 69,3 proc.

Te wyniki porównaliśmy z danymi sprzed niespełna pięciu lat, kiedy o najwyższy urząd w państwie walczyli: Donald Tusk (PO), Lech Kaczyński (PiS) i Marek Borowski (LiD).

Okazało się, że jak w 2005 r. kandydat Platformy uzyskał w Warszawie poparcie znacznie wyższe od średniej krajowej. Najlepiej wypadł w dzielnicach zamieszkanych przeważnie przez ludzi zamożnych i wykształconych. Np. w komisji obwodowej przy ul. Hawajskiej na Ursynowie dostał przeszło 54 proc. poparcia. W Śródmieściu w komisji przy ul. Kruczkowskiego 12b na kandydata PO głosowało przeszło 53,7 proc. warszawiaków.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://wyborcza.pl/1,94898,8040785,Komorowski_wygrywa_w_Wars...
Veröffentlichung/ data publikacji: 21.06.2010