Puk, puk. Kto tam? Sztuka

Polska wersja Mieszkań X w Warszawie to jeden z najlepszych projektów artystycznych w przestrzeni miasta ostatnich lat.
Wspinamy się po ciemnej klatce schodowej kamienicy przy Chłodnej 20 w Warszawie. To jeden z nielicznych domów ocalałych z wojny w tej okolicy. Kilka kroków stąd ciągnął się mur getta. Wyglądam przez okno: po drugiej stronie ulicy nie ocalał żaden budynek, na miejscu spalonych kamienic stoją rzędami szafy betonowych bloków.
Sztuka w mieszkaniach

Kryjówka w mieszkaniu na Chłodnej to instalacja międzynarodowego kolektywu Showcase Beat Le Mot z Berlina inspirowana relacjami Żydów ukrywających się podczas okupacji i Polaków, którzy im pomagali. Powstała w ramach projektu artystycznego Mieszkania X, który prapremierę miał w 2002 roku w niemieckim Duisburgu i był powtarzany w wielu metropoliach, m.in. w Berlinie, Stambule, Caracas, Sao Paulo. Jego polską edycję przygotował warszawski Nowy Teatr przy współpracy Instytutu Polskiego z Berlina, berlińskiego Theater Hebbel am Uffer i Instytutu Goethego.

Autor pierwotnej koncepcji, niemiecki dramaturg Matthias Lillienthal chciał, aby artyści zamiast w galerii czy teatrze zrealizowali swoje projekty w prywatnych mieszkaniach.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75475,8034055,Puk__puk__Kto_tam__Sztuka...
Veröffentlichung/ data publikacji: 19.06.2010