Uznam

Kolejką po Uznamie - Turyści są zadowoleni

KOLEJKA UBB cieszy się uznaniem turystów. W kilka lat po tym jak dotarła do centrum Świnoujścia - stała się ważną jednostką komunikacyjną wyspy. Niektórzy stwierdzają, że możliwość szybkiego poruszania po całym Uznamie jest jednym z głównych powodów, żeby przyjechać do Świnoujścia. Wkrótce obok stacji ma powstać parking na 200 miejsc.
Dużą liczbę pasażerów widzą codziennie stojący obok UBB taksówkarze. - Najwięcej jest Niemców, którzy wysiadają z pociągu i od razu udają się na targowisko - mówią. - Rzadko jednak wsiadają do naszych taksówek. Wolą iść pieszo.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.09.2011

Rośnie przestępczość na pograniczu - Alarm z wyspy Uznam

W Unii Europejskiej trwa dyskusja, czy nowelizować traktat z Schengen, wprowadzając możliwość czasowego przywracania kontroli na granicach między państwami Unii.
Zamieszanie jest skutkiem postulatów Włoch i Francji, które chcą zahamować falę imigrantów z północnej Afryki, jak też zapowiedzi prawicowego rządu Danii, który chce przywrócić kontrole na duńskich granicach, by zahamować nielegalną imigrację i falę przestępczości. W gorącej dyskusji dominują opinie niechętne przywracaniu kontroli.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.05.2011

Uznamska Nagroda Literacka

PO RAZ pierwszy zostanie w tym roku wręczona Uznamska Nagroda Literacka. Uroczystość odbędzie się 3 kwietnia podczas III Uznamskich Dni Literatury - zakomunikowano wczoraj w Bansin (Uznam), w czasie konferencji prasowej, zwołanej przez organizatorów przedsięwzięcia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.02.2011

Wzorcowa inwestycja

Promenada połączy Uznam
Wzorcowa inwestycja
ŚWINOUJŚCIE. Władze polskiej i niemieckiej strony już wkrótce wkopią kamień węgielny na obszarze dawnego pasa granicznego, który przez wiele lat dzielił wyspę Uznam. W ramach inwestycji powstaje ciąg pieszy na wydmach, ścieżka rowerowa, punkt widokowy, zejścia na plażę oraz toaleta. Wartość tej inwestycji to ponad 3,1 milionów euro.
Na wkopanie kamienia węgielnego przyjadą władze samorządowe i państwowe z Polski i Niemiec.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.10.2010

Rowery połączą wyspę Uznam

W CIĄGU najbliższych trzech lat na wyspie Uznam powstanie nowoczesny system rowerowy „UsedomRad”, podobny do tych działających w Kopenhadze, Berlinie czy Londynie. Pierwszy etap projektu już ruszył: rower można wynająć i oddać w dowolnej z dziesięciu stacji rozlokowanych wzdłuż wybrzeża Bałtyku. W razie technicznych problemów rowerzysta na całej wyspie otrzyma bezpłatną pomoc.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.08.2010

Najszybszy niemiecki pociąg na Uznamie

Na co dzień kursuje między Hamburgiem i Wiedniem, utrzymuje także stałe połączenia Niemiec ze Szwajcarią. ICE - najszybszy pociąg Deutsche Bahn dotarł w sobotę na wyspę Uznam stając się największą atrakcją weekendu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.08.2010

Wyspa Uznam: Trzeci mostek pozostanie

Niemal trzy lata trwały starania o połączenie Świnoujścia z niemieckim Kamminke, miasteczkiem i gminą w południowej części wyspy Uznam. Dopiero wspólny projekt doprowadził do trwałego skomunikowania obu miejscowości. Uroczyste otwarcie transgranicznego połączenia zgromadziło w sobotę setki mieszkańców.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.07.2010

Zadworny: Ta sprawa była w pewnym sensie schowana

Adam Zadworny, autor reportażu "Dziki Zachód Uznam" został laureatem Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.
Wyniki konkursu ogłoszono we wtorek w Domu Festiwalowym Hellerau w Dreźnie podczas Polsko-Niemieckich Dni Mediów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.06.2010

Bez przełomu - Komentarz

Integracja Polski z Niemcami rodzi się w bólach. Widać to świetnie na przykładzie przygranicznych miejscowości np. Świnoujścia. Z jednej strony polscy i niemieccy urzędnicy realizują transgraniczne inwestycje, spotykają się podczas uroczystości, starają się rozwiązywać problemy i dyskutują o współpracy, z drugiej – w życiu towarzyskim mieszkańców przygranicznych gmin przełomu nie ma. Prawdziwa, głęboka integracja jest wtedy, gdy dochodzi do spotkań przy kawie i ciastku i rozmawia się o sprawach osobistych. Jeżeli tematem rozmowy są np.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.03.2010

Z Berlina na Uznam - Szukają pieniędzy na kolej

NIEMCY szukają pieniędzy na odbudowę linii kolejowej Ducherow - Świnoujście. Szacuje się, że dzięki temu połączeniu z Berlina na wyspę Uznam można byłoby dotrzeć w dwie godziny. Trasa kolei przebiegałaby jednak nieco inaczej niż przed II wojną światową.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.02.2010