Xenophobie / ksenofobia

Xenophobie

bruecke.jpg

In dieser Rubrik finden Sie Artikel, die sich mit der Diskriminierung von Personen oder Personengruppen auseinandersetzen, welche von einer normsetzenden Mehrheit als „Fremde“ / „Andere“ wahrgenommen und ebenso behandelt werden. Bezugnehmend auf W. Heitmeyers Begriff "Gruppenbezogener Menschenfeindlichkeit", meint dies: Fremdenfeindlichkeit, Etabliertenvorrechte, Islamophobie, Abwertung Obdachloser, Homophobie, Abwertung Menschen mit Behinderung, Sexismus, Antisemitismus und Rassismus.

W uchodźcach widzieć twarz konkretnej matki i konkretnego dziecka

Na początku XXVII nabożeństwa ekumenicznego, które 27 sierpnia odprawiono podczas kolejnych Dni Integracji i Ekumenizmu w kościele Mariackim w Chojnie, przemawiał stały gość tych uroczystości - pastor Bert Schwarz z Hanoweru. Nawiązał do tego, co mówił podczas swej niedawnej wizyty w Polsce papież Franciszek, apelujący o okazanie więcej miłosierdzia uchodźcom: - Te słowa skierowane były nie tylko do polskiego rządu, ale do wszystkich krajów i narodów Europy, które przecież tak często i z dumą powołują się na swe chrześcijańskie korzenie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.09.2016

Nasze multikulti

„Różnice, które nas wzbogacają” - tak zatytułowana jest seria warsztatów w Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie w ramach projektu „Nowa Amerika w krainie migrantów”. Warsztaty prowadzi Magda Ziętkiewicz, która prezentuje naszej młodzieży mieszkających w powiecie gryfińskim przedstawicieli różnych narodowości. Jest ich więcej, niż mogłoby się na co dzień wydawać. Przy okazji uczniowie poznają zasady prowadzenia wywiadów, bo sztuka zadawania pytań często decyduje o tym, ile i czego dowiemy się o drugim człowieku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.07.2016

Jedwabne i uchodźcy

W naszej dyskusji o wyzwaniach, jakie naszej tożsamości stawia teraźniejszość, dotychczasowe głosy to: Robert Ryss - nr 46 i 49/2015 oraz 6/2016, Michał Gierke - nr 51-52/2015 i 4/2016, Tomasz Zgoda - nr 3/2016, Mariusz Moska - nr 5/2016 i nr 11/2016, Jarema Piekutowski - nr 7/2016, Saba Keller - nr 9/2016. Dziś odpowiedź Roberta Ryssa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.04.2016

Z kim mamy do czynienia? Z ludźmi!

W ostatnim numerze „Gazety Chojeńskiej” ukazał się tekst Tomasza Zgody pt. „Czego nie warto bronić” (www.gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=16-03&temat=6), w którym autor krytycznie odniósł się do moich refleksji (w artykule „Czego warto bronić?” w GCh w nr. 51-52 z 2015 roku - www.gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=15-51&temat=4) dotyczących debaty w sprawie udzielania pomocy uchodźcom z Bliskiego Wschodu. Chciałbym się ustosunkować do stawianych mi zarzutów, a także do formułowanych przez mego adwersarza twierdzeń i pytań.

Wspólnota polityczna – nie religijna

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.01.2016

Czego warto bronić?

W mijającym roku Europą wstrząsnął trwający wciąż kryzys uchodźczy. Choć problem ten z różnych przyczyn nie dotknął Polski w takiej skali, jak np. Niemiec czy innych krajów zachodnich oraz południowych, to wywołał jedną z największych debat publicznych ostatnich lat, a w pewnej mierze stał się także katalizatorem zmian, które nastąpiły na scenie politycznej w czasie tegorocznych wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.12.2015

Tożsamość lokalna w budowie

Dlaczego w budowie? Po pierwsze, bo nasze korzenie tutaj są zapuszczone jeszcze płytko, gdyż od 1945 roku mieliśmy na to mało czasu. Po drugie, bo tożsamość lokalna, tak jak każda tożsamość, ma charakter dynamiczny, nigdy nie jest wypracowana raz na zawsze, lecz jej kształtowanie ma charakter permanentny.

Tożsamość powiatowa

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.11.2015

Jedna tragedia, różne odruchy

W piątkowy wieczór 13 listopada wstrząsnęły światem krwawe zamachy islamskich fanatyków w Paryżu. W morzu współczucia i rozmaitych reakcji warto przypomnieć oczywiste fakty. Pierwszymi ofiarami każdego wrogiego demokracji i prawom jednostki fanatyzmu są zawsze jego współziomkowie - etniczni czy wyznaniowi. Tak było w Związku Radzieckim, gdzie w łagrach ginęli przede wszystkim Rosjanie. Tak było w III Rzeszy, w której pierwszy obóz koncentracyjny w Dachau naziści zbudowali nie dla Polaków ani nawet nie dla Żydów, ale dla Niemców.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.11.2015

Uchodźcy to nasi bliźni

Jak co roku, najważniejszą część Dni Integracji w Chojnie stanowiło polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne. 29 sierpnia odprawiono je w kościele Mariackim już po raz dwudziesty szósty. Swój udział odwołał szczecińsko-kamieński biskup pomocniczy Henryk Wejman i zastąpił go biskup senior Marian Kruszyłowicz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.09.2015