Konrad Niklewicz

Natura bez ministra

Polityka i przemysł ważniejsze od środowiska? Minister środowiska Maciej Nowicki odchodzi z rządu. Zapewnia, że sam podjął decyzję, ale politycy PO już od miesięcy mówili, że premier w końcu go zdymisjonuje.
Nowicki był krytykowany za to, że potrafił twardo wystąpić w obronie środowiska. A Gawłowski - jak mówią we władzach PO - bardziej sprzyjał przedsiębiorcom, których rząd chciał wspierać w kryzysie. Ostatnio np. poparł budowę zapory w Nieszawie na Wiśle, choć Nowicki był jej przeciwny. Za zaporą lobbował koncern energetyczny Energa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.12.2009

Europejskie szczyty hipokryzji

Po wyborze Hermana Van Rompuya na przewodniczącego Rady UE i Catherine Ashton na szefową unijnego MSZ przez europejską prasę przetacza się fala krytyki, że z takimi przywódcami nikt Europy nie będzie traktował poważnie. Ale to zależy nie od tego jakie gwiazdy staną na czele Unii Europejskiej, ale od tego, czy państwa członkowskie będą w stanie mówić jednym głosem i trafnie określać wspólne priorytety.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.11.2009

Klimat to też sprawa polska

Ratowanie klimatu jest na całym świecie uznawane za nasze ziemskie być albo nie być. Pozostaje mieć nadzieję, że stanowisko rządu to tylko element gry negocjac.
Rząd Tuska, tak jak kiedyś rząd Kaczyńskiego, grozi Brukseli wetem. 26 pozostałym krajom Unii wysyła sygnał: będziemy blokować porozumienie w sprawie finansowania walki ze zmianami klimatycznymi, jeśli sposób naliczania składki na ten fundusz nie będzie dla nas maksymalnie korzystny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.10.2009

Kto wreszcie kupi majątek stoczni w Gdyni i Szczecinie

Wtorek zaczął się dla ministra skarbu Aleksandra Grada jak w filmie Hitchcocka - od trzęsienia ziemi. A potem było już tylko ciekawiej. Zaczęło się tuż po dziewiątej rano, gdy resort musiał ogłosić, że Stichting Particulier Fonds Greenrights (inwestor, który w maju wygrał licytację majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie) nie wpłacił w terminie 381 mln zł.

Stoczniowe związki i politycy opozycyjni natychmiast ruszyli do ataku. - Premier powinien nas przeprosić, bo wciąż nas okłamywano - atakował Jan Gumiński ze Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.08.2009

Katar ma stocznie w Gdyni i Szczecinie

Nieoficjalne informacje potwierdziły się. To właśnie QInvest, najpotężniejszy fundusz inwestycyjny w Katarze - w 25 proc. kontrolowany przez Quatar Islamic Bank, największy muzułmański bank na świecie - jest tym "tajemniczym inwestorem", który kupił stocznie w Gdyni i Szczecinie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.07.2009

Bruksela. Polskie stocznie uratowane

Stocznia w Gdańsku uratowana, sprzedaż stoczni w Szczecinie i Gdyni - najprawdopodobniej zaakceptowana. Tym razem udało się? Komisarz ds. konkurencji Neelie Kores przyjęła najnowszą wersję planu restrukturyzacji Stoczni w Gdańsku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.06.2009

Kampania w (niemieckim) amoku

W jaką stronę zmierza debata w kampanii wyborczej do europarlamentu? Nie dotyczy spraw, którymi zajmuje się PE, lecz - przez PiS - wpadła w wir antyniemieckiej histerii i zadawnionych kompleksów .

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.05.2009

PiS straszy Niemcem

Nie, PiS ma najwyraźniej inny pomysł. Najpierw ustami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (który zaatakował niemiecką prasę), a w poniedziałek wieczorem - słowami Richarda Francisa Czarneckiego (pod takimi imionami jest zarejestrowany przez PKW "jedynka" PiS-u w Kujawsko-Pomorskiem), PiS dał do zrozumienia, że leitmotivem ostatnich dni jego kampanii wyborczej będzie "straszenie złym Niemcem". 70 lat od wybuchu II wojny światowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.05.2009

Gwiazdy i skandaliści w europarlamencie

Jak pracowali polscy europosłowie? "Gazeta" prezentuje raport Instytutu Spraw Publicznych. Najskuteczniejsi byli politycy Platformy - Jerzy Buzek i Janusz Lewandowski, opinię najczęściej psuli nam przedstawiciele LPR.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.04.2009

Unia zmusi Polskę do małżeństw homoseksualnych?

To już nowa, świecka tradycja: co jakiś czas Parlament Europejski przegłosowuje kontrowersyjne uchwały, dotyczące spraw, którymi Unia Europejska (i jej przepisy) tak naprawdę się nie zajmują. Niemal zawsze te uchwały wywołują kontrowersje, a nawet oburzenie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.01.2009