Marcin Szymaniak

Obchodząc święto 9 maja, obrażamy pamięć ofiar Stalina

Pytanie, jak Polacy powinni się ustosunkować do 9 maja, wywołuje liczne kontrowersje. Rozmawiamy na ten temat z dr. Maciejem Korkuciem, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej.
Rz: Zapalił pan świeczkę żołnierzom radzieckim?
Maciej Korkuć: To była zwyczajna niedziela. Z dziećmi byłem w kościele, a nie na cmentarzu. Jednak zawsze uważałem, że jako cywilizowany naród powinniśmy dbać o groby tych, którzy polegli na naszej ziemi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.05.2010

Atak na szefa MSZ za ugodowość wobec Polski

Szef MSZ Guido Westerwelle poświęca interesy obywateli Niemiec dla „wykupywania zaufania” państw sąsiedzkich – oceniła przewodnicząca Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach w artykule w dzienniku „Bild”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.11.2009

Lwów potępił Polskę za chęć odzyskania Kresów

Lwowska Rada Obwodowa skrytykowała wczoraj polski Sejm za uchwałę z 15 lipca, w której posłowie przypomnieli o antypolskiej akcji Ukraińskiej Powstańczej Armii z 1943 r.

Określenie tej akcji przez Polaków mianem „masowych mordów o charakterze czystki etnicznej i znamionach ludobójczych” uznano za fałszowanie historii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.09.2009

CDU: uznać prawa wypędzonych Niemców

„Prawo do ojczyzny obowiązuje. Wypędzenia każdego rodzaju muszą zostać potępione na płaszczyźnie międzynarodowej, a naruszone prawa – uznane” – napisali chadecy w swoim programie wyborczym. Szefowa CDU kanclerz Angela Merkel zaprezentowała go wczoraj w Berlinie podczas przedwyborczego kongresu CDU i bawarskiej CSU.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.07.2009

Kanclerz Merkel potępiła antypolską propagandę

– To często popychało Niemcy ku nieszczęściu – mówiła wczoraj Angela Merkel w Görlitz, gdzie niemieccy nacjonaliści wywiesili wcześniej plakaty wzywające do „zatrzymania inwazji Polaków”

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.06.2009

Nie oddają łupu Hitlera

W bibliotekach w Niemczech nadal znajduje się milion książek zrabowanych podczas II wojny światowej. Polskie MSZ ma zająć się sprawą.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.10.2008

Polacy krytykują Steinbach

Szefowa wypędzonych pod ostrzałem. Jej osąd, że po wojnie Europa była dla Niemców „gigantycznym regionem niewolnictwa”, wzbudził oburzenie nad Wisłą

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.09.2008

Centrum wysiedleń o krok bliżej

Niemiecki rząd przyjął projekt ustawy, dzięki której powstanie centrum upamiętniające powojenne wysiedlenia Niemców. Warszawa ostrzega Berlin przed powołaniem do władz centrum Eriki Steinbach

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.09.2008