Gazeta Wyborcza Gorzów

Odeszła Christa Greuling. Wielka przyjaciółka naszego miasta

Z Niemiec nadeszła smutna wiadomość. We Frankfurcie nad Menem zmarła w wieku 85 lat Christa Greuling z d. Luck. Była wiceprzewodniczącą stowarzyszenia landsberczyków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.07.2015

Potomek landsberskiego fabrykanta odpowiada Erice Steinbach

Erika Steinbach, ustępująca szefowa niemieckiego Związku Wypędzonych, stwierdziła "Wypędzeni mają prawo powrócić w ojczyste strony". Dr Matthias Lehmann* odpowiada jej, jak na landsberczyka przystało: "A któż im broni? Prawdziwi wypędzeni mają dziś ponad 75 lat i cieszą się, jeśli siły pozwalają im na podróż w rodzinne strony. A powrót? - co za niedorzeczność".

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.07.2014

Szpital z Zielonej Góry wspiera Gorzów na drodze do radioterapii

- Tu nie ma miejsca na walkę Gorzowa z Zieloną Górą. Nie jesteśmy konkurencją, a raczej bliźniakami - powiedział w środę Piotr Dębicki, prezes gorzowskiej lecznicy. Chwilę po tym, jak dwa największe szpitale w województwie podpisały specjalne porozumienie. Zielonogórzanie pomogą gorzowianom w tworzeniu zakładu radioterapii, który w przeszłości ma być częścią Gorzowskiego Centrum Onkologii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.04.2014

Miliony popłyną do Gorzowa. A nawet miliardy!

Prawie 50 mln euro Gorzów i cztery ościenne gminy będą miały swoje inwestycje. To pewne pieniądze, bez konkursów. Właśnie zakończyły się negocjacje Gorzowa z zarządem województwa w sprawie tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Po pierwsze: co to są ZIT-y? To nowy instrument finansowy w ramach funduszy Europejskich, które Polska będzie miała do dyspozycji do 2020 r.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.03.2014

Pomóżmy Ukraińcom na drodze do wolności

- Pomoc będzie przeznaczona dla konkretnych rodzin, osób poszkodowanych, które tej pomocy potrzebują - mówi Walery Aleszczenko. I apeluje o wsparcie dla Ukrainy. Gorzowianie mogą pomóc, przynosząc potrzebne rzeczy lub wpłacając pieniądze na specjalne konta.
- Chcemy pomóc ludziom na Ukrainie, którzy walczyli z dyktaturą. Dziś mają problemy materialne, brakuje często bardzo podstawowych rzeczy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.02.2014

Zielonej Góry argumenty za szpitalem dziecięcym. Teraz stażyści: "To będzie świetna baza dydaktyczna"

Nie cichnie burza wokół szpitala dziecięcego, który ma stanąć na terenie zielonogórskiej lecznicy. Głos w sprawie zajęli lekarze stażyści, którzy uczą się zawodu w szpitalu w Zielonej Górze.
- Sprawa ma dziś wymiar polityczny. A tu chodzi także o przyszłość młodych lekarzy z regionu. Nie chcemy pracować poza granicami województwa - mówią przyszli lekarze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.02.2014

Dzieje jednego zdjęcia poetki Papuszy

Katalog pochodzi z 1976 r. W nim kilka portretów Papuszy, jedyne z tego czasu. Powstały kilka lat wcześniej. Ich autor Czesław Łuniewicz był fotoreporterem zielonogórskiego "Nadodrza", tygodnika a potem dwutygodnika kulturalno-społecznego, obejmującego zasięgiem całe województwo od Głogowa, Zielonej Góry po Gorzów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.11.2013

"Nie" dla ratusza. Nowego ratusza

Na rok przed wyborami samorządowymi badania sondażowe dla "Gazety" przeprowadziła firma Millward Brown SA. Pytaliśmy nie tylko o preferencje wyborcze, ale również o ocenę jakości życia w mieście i o sprawy bardzo lokalne. Między innymi również o zdanie gorzowian na temat budowy nowego urzędu miasta. Okazuje się, że aż 74 proc. badanych mówi stanowczo "nie" inwestowaniu w całkiem nowy obiekt ratusza. Za taką inwestycją opowiedziało się jedynie 18 proc.*

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.11.2013

Zanim zobaczysz "Papuszę"... czyli dokument przed fabułą

"Zanim opadną liście", Władysława Ślesickiego (1964) to dokumentalna ballada o Cyganach, jedno z najbardziej niezwykłych dokonań polskiej dokumentalistyki filmowej. Nikomu przedtem ani potem nie udało się stworzyć w polskim kinie równie bogatego opisu życia Romów. Ślesicki uchwycił ich wędrowny tryb życia jakby w ostatniej chwili. Utrwalił na taśmie cygańskie życie - obyczaje, codzienność, zanim ten wielobarwny świat, wielokrotnie opisywany przez pisarzy i poetów, bezpowrotnie odszedł w przeszłość.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.11.2013

Romowie są wśród nas. Wystawa w Lamusie z okazji "Tygodnia z Papuszą"

Czy to wesele, czy inne rodzinne uroczystości, Romowie czerpią życie garściami. Papieros w kąciku ust, kolorowa wirująca spódnica - to świat, do którego zajrzał fotograf Arkadiusz Gola. Będziemy mogli go również poznać na wystawie w Kamienicy Artystycznej Lamus. Wernisaż wystawy w czwartek 21 listopada o godz. 18. Wystawa prac Arkadiusza Goli nosi tytuł "Romowie wśród nas". Choć zdjęcia są czarno-białe, można ją określić jako barwną.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.11.2013