Joanna Tokarska-Bakir

Do Śpiewaka - Joanna Tokarska-Bakir polemizuje z autorem ''Żydokomuny''

Śpiewak uważa, że mam obsesję antysemityzmu. Nie jest to moja obsesja, tylko przedmiot badań. Wprawdzie fascynujący, ale mówić, że mam na jego punkcie obsesję, to tak jak zarzucać Śpiewakowi, że jako dyrektor ŻIH ma obsesję na punkcie Żydów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.08.2012

Karnawał smutku

Rozpacz odbiera ludziom rozum. Ważne, by nie odbierała im życia. Inna sprawa, że nic tak nie psuje ludziom życia jak rozkładający się rozum.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.04.2010

Tokarska-Bakir: Zabijanie proroka

Ojciec Stanisław Musiał nie był ani tradycjonalistą, ani liberałem. Ksiądz Stanisław Musiał był ptakiem tak rzadkim w krajowej wolierze, że wspominanie go musi być ryzykowne. Po pierwsze dlatego, że na tle kogoś tak skromnego nawet największy paw wypada blado. Po drugie, wspominanie weredycznego proroka zagrożone jest hipokryzją; po jego śmierci wszyscy - a nie tylko, jak sugeruje Stanisław Obirek, krakowscy jezuici - odetchnęli. Po trzecie, w trakcie wypominków szybko wychodzą na jaw ukryte interesy żałobników.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.07.2009

Bóg wycofuje się ze świata

Artur Sporniak: W jakich okolicznościach poznała Pani o. Stanisława Musiała?
Joanna Tokarska-Bakir: Dla mnie, buddystki od lat trzydziestu, o. Musiał był jednym z nielicznych polskich księży, przy których nie czułam się traktowana protekcjonalnie. Zwróciłam się do niego po tym, jak opublikował tekst o „Historiach godnych pamięci” Rudolfa ze Schlettstadt z roku 1303.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.03.2009

Malarz tylko psa wymyślił

Jadąc do Sandomierza, sama niespecjalnie wierzyłam, że "legendy o krwi" - czyli wiara w to, że gdzieś, kiedyś Żydzi porywali i "kłuli" chrześcijan - pojawią się w co drugiej rozmowie - mówi

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.11.2008