Donata Subbotko

Awantura o Polę Negri

Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej chce promować Polskę filmem z Polą Negri nakręconym w 1918 roku w Berlinie. Polscy filmowcy protestują
Filmoteka Narodowa dostała 2,5 mln zł na promocję Polski w czasie naszej prezydencji w Unii. Ma to robić z pomocą niemego filmu z 1918 roku "Mania. Die Geschichte einer Zigarettenarbeiterin" ("Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów"). Film nakręcono w Berlinie, ale główną rolę gra Pola Negri (Apolonia Chałupiec), największa przedwojenna polska gwiazda, legenda Hollywood.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.03.2011

Wenecja mistrza Skolimowskiego

Dwie nagrody dla filmu "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego - Specjalna Jury i Puchar Volpiego dla Vincenta Gallo za najlepszą rolę męską. 17 lat polskie kino czekało na takie wyróżnienie w Wenecji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.09.2010

W TVP Kultura już tylko archiwa?

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że budżet TVP Kultura na 2010 r. zmniejszono z ok. 30 mln zł do 5 mln zł. Taką decyzję miał podjąć poprzedni zarząd TVP - p.o. prezesa TVP Tomasz Szadkowski i członkini zarządu Małgorzata Wiśnicka-Hińcza. Z powodu złej sytuacji finansowej Telewizji Polskiej i spodziewanych niższych przychodów z abonamentu postanowili oni, że od 1 stycznia wstrzymana zostanie produkcja wszystkich kanałów tematycznych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.12.2009

Dlaczego Polacy nie zbojkotowali TVP

Pretensje, że tzw. masy nie wykonały ruchu pt. niewłączanie telewizora 3 maja na znak protestu przeciwko rządom Farfała w TVP, można mieć tylko do opiniotwórczych elit, które tego apelu nie poparły zdecydowanie - rozmowa z Andrzejem Rychardem, socjologiem, kierownikiem Szkoły Nauk Społecznych IFiS PAN i wykładowcą SWPS.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.05.2009

Film o Sendlerowej bez TVP

PISF, resort kultury i TP SA kupią prawa do amerykańskiego filmu o bohaterskiej Irenie Sendlerowej "Miss Irena's Children" w reż. Johna Kenta Harrisona.

Jak już pisaliśmy nowy zarząd TVP wycofał się z wcześniejszych zobowiązań. Na wczorajszej konferencji ogłoszono, że szefowa PISF Agnieszka Odorowicz przyzna na ten cel 2,5 mln zł, a minister kultury Bogdan Zdrojewski - 1,5 mln zł. W ostatniej chwili namówili też Telekomunikację Polską, która zainwestuje 1 mln zł.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.04.2009

Nie dla Farfała

O odwołanie Farfała z funkcji prezesa kilkakrotnie apelowało stowarzyszenie przeciw antysemityzmowi i ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita (Otwarta.org). Zwracało się m.in. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a także do premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministrów i posłów. Bezskutecznie. Tymczasem współpracę z TVP zerwała niedawno niemiecko-francuska stacja kulturalna ARTE, która uznała, że kontakt z firmą zarządzaną przez znanego ze skrajnego nacjonalizmu Farfała jest sprzeczny z wartościami firmy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.04.2009

Telewizyjny KutzFest na 80. urodziny

Które swoje filmy uważa pan za najważniejsze?

- Pierwsze dwa i niewątpliwe filmy śląskie. Pierwszy - "Krzyż Walecznych" - po prostu dlatego, że pierwszy. Drugi, "Nikt nie woła" - bo był awangardowy, eksperymentalny. A później to "Sól ziemi czarnej". Te trzy są dla mnie ważne, dla mojej biografii osobistej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.02.2009