Martyna Bunda

Podwójna natura 1 procentu - Jak działają fundacje 1 proc.

Społecznicy, którzy walczyli o tę jednoprocentową możliwość, jakoś nie świętują. Niektórzy – jak dr Grzegorz Makowski z Instytutu Spraw Publicznych (z ramienia organizacji pozarządowych monitorował funkcjonowanie jednego procentu) – wręcz postulują całkowite zlikwidowanie tego ustawowego zapisu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.10.2012

Starość: problem młodych

Opieka nad starymi, schorowanymi ludźmi to narastający problem społeczny. Pozostawiony jest rodzinom. Co dewastuje je finansowo i fizycznie, niekiedy – także moralnie.

Nie ma w Polsce systemu, który zapewniałby wytchnienie osobom obarczonym opieką nad starszymi krewnymi przez okrągły rok 24 godziny na dobę. Nawet najwięksi herosi po kilku latach padają ze zmęczenia i próbują znaleźć jakieś wyjście z sytuacji. Choćby na tydzień lub dwa. Dla dobra chorego; żeby samemu się nie rozsypać i jeszcze trochę pociągnąć.

Veröffenlichung/ data publikacji:

Das Alter ist ein Problem der Jüngeren

Leicht verkürzte Übersetzung aus dem Polnischen. Originaltitel: Starość – problem młodych
Originalartikel aus: Polityka Nr 35/2012 ( http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/artykuly/1529755,1,kto-ma-sie-zajac... )

Die Pflege alter und kranker Menschen wird zunehmend zum gesellschaftlichen Problem. Sie bleibt der Familie überlassen, die sich bald am Ende sieht: finanziell, kräftemäßig und mitunter auch moralisch.

Veröffenlichung/ data publikacji:

Psycholożka o tym, co oburza oburzonych - Płomienie Protestu

Martyna Bunda: – Mamy jesień Oburzonych? Na całym świecie w ponad 950 miastach na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Nie godzą się na taki świat, jaki widzą.
Halina Grzymała-Moszczyńska: – Być może po raz pierwszy w historii mamy szerszy ruch bazujący na globalnych nastrojach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.11.2011

A przy dziecku po niemiecku

A przy dziecku po niemiecku
Rozmowa z Gabriele Lesser o Jugendamcie, niemieckiej instytucji do spraw młodzieży, której decyzje budzą w Polsce ogromne emocje

Martyna Bunda: – W Polsce już chyba każdy zna to niemieckie słowo: Jugendamt. To urząd do spraw młodzieży, który zajmuje się szykanowaniem nieniemieckich rodziców. Tak to przynaj mniej wygląda z polskiej perspektywy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.02.2009