Westerplatte

Komorowski na Westerplatte: Tutaj runął świat

Westerplatte było jednym z tych doświadczeń, które legło u podstaw determinacji w budowie nowego, lepszego świata europejskiego - mówił dziś rano prezydent Bronisław Komorowski podczas obchodów 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Bronisław Komorowski przemawiał jeszcze przed świtem, w rocznicę ataku hitlerowskich wojsk na Polskę. Westerplatte - mówił prezydent podczas obchodów - "to ważny skrawek polskiej ziemi, ważny dla polskiego doświadczenia, ważny z punkty widzenia polskiej dumy i honoru".

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.09.2010

Prof. Davies na Westerplatte: Trzeba odstawić anachroniczne myślenie

O odstawienie anachronicznego myślenia o "dawnej wielkości" i o dobre relacje w Europie zaapelował dziś na Westerplatte historyk prof. Norman Davies.
Przemawiając podczas uroczystości związanej z 71. rocznicą wybuchu II wojny światowej prof. Davies - zaznaczając, że "szkodliwa mitologia rośnie prędzej niż solidna wiedza historyczna" - przypomniał, że ówczesna Polska była innym krajem niż dzisiejsza, inne też były sojusze i okazały się nieskuteczne.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.09.2010

Przenoszą Westerplatte

"Tajemnica Westerplatte" zostanie nakręcona poza Gdańskiem i Polską - prawdopodobnie na Litwie. I nie wejdzie do kin przed 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej

Zdjęcia do filmu miały rozpocząć się jesienią ubiegłego roku. Producenci chcieli zrealizować sceny wojenne na poligonie pod Warszawą. - Dzisiaj wszystko wskazuje na to, że jak wielu Polaków będziemy musieli wyemigrować i film będzie kręcony w innym miejscu na świecie - mówi Paweł Chochlew, reżyser i scenarzysta.

- Gdzie? - pytamy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.03.2009