Siekierki

Most nadal zamknięty

Odwołano zapowiadane na 1 czerwca otwarcie turystycznego ruchu drezynowego przez Odrę po dawnym granicznym moście kolejowym Neurüdnitz - Siekierki. Powodem jest sprzeciw niemieckich ekologów. Okazało się, że przy moście ma gniazdo rzadki i chroniony gatunek puchacza z dwoma pisklętami. Powstały obawy, że przestraszone drezyną i nieumiejące jeszcze fruwać małe ptaki wypadną z gniazda i się utopią.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.06.2013

Od czerwca drezyną przez most

1 czerwca nastąpi uroczyste otwarcie dla ruchu drezynowego mostu kolejowego w Siekierkach. Oficjalnie będzie on nosić nazwę Most Europejski Neurüdnitz - Siekierki. Drezyna kursować będzie do 29 września w każdą sobotę i niedzielę oraz w święta w godz. 10-18. Dla grup przewiduje się uzgadnianie indywidualnych terminów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.05.2013

Niewykorzystana atrakcja

Na początku sierpnia strona niemiecka otworzyła dawny most kolejowy po zachodniej stronie na Odrze w Siekierkach. Wcześniej była tam metalowa bariera z drutem kolczastym. Teraz mielibyśmy więc atrakcyjne przejście piesze, gdyby nie to, że dostępny wiele lat wcześniej most po polskiej stronie jest mocno zdewastowany. Rozkradziono sporo elementów metalowych i zastąpiono je drewnianymi, których teraz w wielu miejscach już też brakuje, a te, które pozostały, są spróchniałe. Wejście na most wiąże się więc z poważnym niebezpieczeństwem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.08.2012

Chwała poległym!

- Cóż będą znaczyły słowa najwierniejszych synów ojczyzny, gdy pamięć o nich zaginie? - pytał w sobotę gen. brygady Bogusław Bębenek w Gozdowicach podczas uroczystości pod Pomnikiem Sapera w 67. rocznicę forsowania Odry. Generał wypowiedział je w kontekście podziękowania dla władz Mieszkowic, powiatu i Urzędu Marszałkowskiego za inicjatywę rewitalizacji Szlaku Pamięci Narodowej w gminie Mieszkowice. Niebawem gmina przystąpi do realizacji wartego ok. 700 tys. zł projektu urządzenia terenu w rejonie historycznego słupa granicznego w Czelinie. Nie są to jedyne działania.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.04.2012

Rozkradają most

Trwa dewastacja nieczynnego mostu kolejowego na Odrze w Siekierkach. Rozkradanie stalowych elementów nasiliło się w ostatnich dniach. Między widocznymi na zdjęciu torami jeszcze niedawno leżały blaszane osłony.
Wielokrotnie informowaliśmy o próbach wykorzystania tego granicznego mostu przez turystyczny ruch drezynowy lub jako ścieżki rowerowej. Jak dotąd nic z tego nie wyszło. Jeśli tak dalej pójdzie, to za kilka miesięcy dostanie się na most będzie już w ogóle niemożliwe.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.08.2010

Tablica odnaleziona, ale w kawałkach

W lesie koło Gozdowic policja odnalazła znaczną część skradzionej w połowie kwietnia mosiężnej tablicy z wojennego cmentarza w Siekierkach z nazwiskami poległych żołnierzy. Niestety, złodzieje zdążyli ją pociąć na małe kawałki. Odnaleziono 36 z nich. Funkcjonariusze z Mieszkowic 11 maja zatrzymali podejrzanych o kradzież czterech mieszkańców naszego powiatu: 30-letniego Benona B., 22-letniego Michała L., 17-letniego Krzysztofa L. i 16-letniego Patryka G. Nie byli wcześniej notowani.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.05.2010

Rocznica forsowania Odry

Uroczystości związane z 65-letnią rocznicą forsowania Odry pod Siekierkami odbędą się w sobotę.
Forsowanie Odry rozpoczęło się w Gozdowicach 14 kwietnia 1945 r. i trwało do 20 kwietnia. Zginęło ponad 2 tys. żołnierzy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.04.2010

W Siekierkach o wojnie i pokoju

Spełniło się marzenie ks. Bogdana Przybysza z Siekierek - proboszcza tutejszej parafii. Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju ożyło. 1 września odbyły się tu uroczystości związane z 70. rocznicą wybuchem II wojny światowej, połączone z pierwszą archidiecezjalną pielgrzymką samorządowców. Świętowano także 25. rocznicę rozpoczęcia budowy sanktuarium. Z tej okazji ufundowano okazały Dzwon Pokoju, poświęcony przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgę. Dzwon zabrzmiał po raz pierwszy rankiem 1 września o godz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.09.2009

Tragedia i heroizm - Hołd żołnierzom, hołd cywilom

Polacy jako pierwsi stawili czoła hitlerowskiemu wojsku, mężnie walczyli z nim na wszystkich frontach, nasz naród poniósł ogromne straty - o tych fundamentalnych sprawach przypomniano podczas wczorajszych obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w naszym województwie.
Kombatanci i uczniowie

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.09.2009

Znicz nad Odrą i opowieści weteranów

Wzruszające, sobotnie obchody 64. rocznicy forsowania Odry koło Siekierek. Młodzież otaczała kombatantów, słuchała ich opowieści i robiła z nimi pamiątkowe zdjęcia.

Kombatantów, którzy walczyli na różnych frontach II wojny światowej, jednak nie zabrakło. W wyjściowych mundurach, z mnóstwem odznaczeń i sztandarami stanęli po południu przy grobach 1994 polskich żołnierzy pochowanych na cmentarzu wojennym koło Siekierek. Tu spoczywają ci, którzy między 16 a 20 kwietnia 1945 roku zginęli w jednej z najkrwawszych bitew polskiego wojska w czasie II wojny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.04.2009