Golm

O co chodzi na górze Golm? Polemika z prof. Włodzimierzem Stępińskim

Wyjątkowo niesprawiedliwą ocenę książki poświęconej dramatowi Świnoujścia u schyłku drugiej wojny światowej, a wydanej kilka miesięcy temu w Niemczech, opublikował prof. Włodzimierz Stępiński w liście zamieszczonym w ubiegły piątek w „Kurierze"...

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.03.2011

Niemcy i Polacy razem na Golm-Kamminke - czy nadal warto?

List do redakcji. Tradycyjnie każdego 12 marca nasi niemieccy sąsiedzi upamiętniają ofiary amerykańskiego bombardowania Swinemünde z 12 marca 1945 r. Śmierć miało ponieść kilka tysięcy mieszkańców miasta i pewna liczba robotników przymusowych - niewolników III Rzeszy. Śmierć tych pierwszych oszczędziła im spotkania ze straszliwą zemstą udręczonego Wschodu i poznania skali zbrodni swojego Führera i swoich rodaków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.03.2011

Rocznice bombardowań - Manifestacje na rzecz pokoju

golm.jpg

– ZANIM spłonęło Drezno, spaliła się drezdeńska synagoga, spłonęły Warszawa, Rotterdam i Coventry. Te prawdy muszą być przeciwstawiane temu, co głoszą ludzie wiecznie wczorajsi. Drezno tych ludzi nie chce – mówiła nadburmistrz Drezna, Helma Orosz (CDU), podczas obywatelskiej manifestacji, zorganizowanej 13 lutego 2010 r., w 65. rocznicę alianckiego nalotu na miasto.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.03.2010

Wandale zakłócili święto - Profanacja pomnika na wzgórzu Golm

KARYGODNY chuligański wybryk rzucił cień na obchody Święta Niepodległości w Świnoujściu. Nieznani sprawcy w środę rano namalowali na pomniku na wzgórzu Golm (niedaleko Świnoujścia) znaki przypominające symbol „Polski Walczącej”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.11.2009

Polacy i Niemcy uczcili pamięć ofiar bombardowania Świnoujścia

Kilkuset Polaków i Niemców oddało w czwartek hołd pamięci ofiar zbombardowania Świnoujścia 12 marca 1945 r. Uroczystości odbyły się na cmentarzu wojennym w Golm po niemieckiej stronie wyspy Uznam, na którym spoczywają ciała tysięcy ofiar nalotu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.03.2009

Uroczystości na wzgórzu Golm upamiętniające bombardowanie Świnoujścia

Dzisiaj na wzgórzu Golm po niemieckiej stronie wyspy Uznam odbyły się uroczystości z okazji 64 rocznicy nalotu i bombardowania Świnoujścia. Zgromadziło się na nich kilkaset osób.

Ze Świnoujścia przyjechali m.in. uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 2.

- Chcemy uczcić pamięć ludzi, którzy zginęli w tej tragedii - mówili uczniowie. Kwiaty składały Irena Stefańska i Agata Jędrusik

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.03.2009