Piotr Jędroszczyk

Niemcy: nastała era Zielonych

Wszyscy w Niemczech są zgodni: Zieloni swój niedzielny sukces wyborczy w dwu konserwatywnych landach południa Niemiec zawdzięczają problemom z elektrownią atomową w Fukushimie. – Niedzielne wybory były referendum na temat przyszłości energetyki atomowej w Niemczech – twierdzą politycy CDU z Angelą Merkel na czele, szefową tej partii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.03.2011

Wotum nieufności dla Merkel

Pierwszy w dziejach RFN premier rządu krajowego z ugrupowania Zielonych, początek politycznego końca kanclerz Angeli Merkel oraz upadek FDP, ugrupowania Guido Westerwellego, szefa niemieckiego MSZ – takie są polityczne rezultaty niedzielnych wyborów do parlamentów Badenii-Wirtembergii oraz Nadrenii-Palatynatu. Kierowana przez Merkel CDU okazała się po raz kolejny najsilniejszym ugrupowaniem w Badenii-Wirtembergii, konserwatywnym i bogatym landzie, ale po 58 latach nieprzerwanych rządów nie jest już w stanie sprawować dalej władzy. Z pierwszych ocen wynika, że CDU zdobyła 39 proc.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.03.2011

Niemcy nie chcą elektrowni atomowych

Ponad 200 tysięcy osób demonstrowało na ulicach niemieckich miast przeciwko energii atomowej, domagając się od władz wyłączenia elektrowni jądrowych w Niemczech. Największa demonstracja odbyła się w Berlinie, gdzie - według organizatorów - na ulice wyszło do 120 tysięcy ludzi. Przeciwko energii atomowej protestowano również w Kolonii, Hamburgu i Monachium. Motto protestów odwoływało się do katastrofy nuklearnej w Japonii: "Fukushima ostrzega: wyłączyć wszystkie elektrownie atomowe".

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.03.2011

Więcej uprawnień dla niemieckiej Polonii

Niemcy zrehabilitują członków Polonii zamordowanych przez nazistów – to jeden z efektów rozmów Polsko-Niemieckiego Okrągłego Stołu. ... Ustalono wstępnie, że opracowana zostanie strategia nauki języka polskiego w Niemczech, w Berlinie powstanie finansowany przez stronę niemiecką sekretariat organizacji polonijnych, powołani zostaną pełnomocnicy ds. kontaktów z niemiecką Polonią w niemieckich landach oraz utworzone zostanie centrum dokumentacji Polonii w Domu Polskim w Bochum. Konkrety wczorajszych uzgodnień zostaną ogłoszone na kolejnym spotkaniu w maju w Warszawie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.03.2011

Niemiecka Polonia zwiera szeregi

– To nowy etap w historii Polonii – zapewnił w sobotę Wiesław Lewicki, szef Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech, po nadzwyczajnym zjeździe delegatów Polonii. Podpisano na nim porozumienie o zarejestrowaniu Konwentu jako europejskiej gospodarczej wspólnoty interesów (EWIV). Oznacza to, że reprezentowane w nim organizacje staną się pełnoprawnym partnerem rządu Niemiec w rozmowach o zwiększeniu ich uprawnień.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.02.2011

Kłopot z chrześnicą prezydenta Wulffa

Christian Wulff musiał zostać honorowym ojcem chrzestnym dziecka z rodziny neonazistów

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2010

Język polski dla Niemców

Uczniowie nielicznych w Niemczech szkół, w których nauczyć się można naszego języka, mają okazję dowiedzieć się z „Witaj, Polsko” sporo o naszej kulturze, i historii. Podręcznik jest dostosowany do programów szkolnych i jego używanie rekomenduje szkołom w całym kraju rząd federalny.

– To wkład do polsko-niemieckiego dialogu – tłumaczył wczoraj Bernd Neumann, sekretarz stanu ds. kultury i mediów w gabinecie Angeli Merkel.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.09.2009

Antypolska kampania NPD

„Löcknitz musi pozostać niemieckie” – to hasło wyborcze neonazistowskiej NPD, która przygotowuje się do obsadzenia kilku miejsc w radzie miasta i gminy Uecker-Randow. Niemieckości tego rejonu zagraża zdaniem NPD fala polskiego osadnictwa. W okolicy mieszka już prawie tysiąc Polaków, z czego jedna trzecia w trzytysięcznym Löcknitz. Szczecin oddalony jest od tego miasta zaledwie o pół godziny jazdy samochodem, mieszkania są tu tańsze, szkoły niezłe, spokój, cisza. Doceniają to nasi rodacy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.05.2009

Niemcy ukrywają, że Reich-Ranicki był ubekiem

Przeżył okupację w warszawskim getcie. Po wojnie pracował m.in. w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego i Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Zwolniony po kilku latach zajął się literaturą. W 1958 roku wyemigrował do Niemiec, gdzie zrobił oszałamiającą karierę jako krytyk literacki.

To wszystko przedstawiono w filmie. Nie ma w nim jednak prawie nic o działalności wywiadowczej Marcela Ranickiego, polskiego konsula w Wielkiej Brytanii, jego działalności szpiegowskiej w Berlinie czy aktywności na Górnym Śląsku po wojnie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.04.2009