Kinga Dunin

Katolicy chcą nie tolerancji, lecz przywilejów

Atak na krzyż w kościele jestem gotowa uznać za oburzającą profanację, jeśli jednak stawia się go we wspólnej przestrzeni, obok seksistowskiej reklamy majtek, to należy liczyć się z rozmaitymi reakcjami – pisze publicystka „Krytyki Politycznej”

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.09.2010

Wszyscy jesteśmy hetero

Jak się wydaje, znakomity film Gusa van Santa 'Obywatel Milk' nie zrobił w Polsce furory, choć zebrał znakomite recenzje. Okazało się, że nawet konserwatywnej 'Rzepie' podoba się film opowiadający historię życia i śmierci bojownika o prawa gejów i lesbijek Harveya Milka, pierwszego otwarcie przyznającego się do swojej orientacji seksualnej amerykańskiego polityka. Lokalnego, bo lokalnego, ale zawsze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.02.2009

Palikot pod flagą tęczową

Ilekroć wychodzę z kina po obejrzeniu czeskiego filmu, zadaję sobie pytanie: dlaczego Polacy tak nie potrafią? Czemu nie umiemy zrobić filmu, który byłby zabawny, wzruszający i inteligentny zarazem? Kiedy Szumowskiej w '33 scenach...' udało się otrzeć o coś takiego, wszyscy padli na kolana, ale w końcu jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.02.2009

Gdzie ten polski liberalizm?

Dlaczego wciąż tkwimy w kręgu szkodliwych konserwatywnych mitów

Cóż to właściwie jest ten liberalizm? Powiedzmy - symbolicznie - że jego ojcem jest Adam Smith, matką John Stuart Mill, a on sam powstał, by uporać się z dziedzictwem feudalizmu. Ta para rodziców zgadza się zatem ze sobą, że potrzeba nam ogólnych, uniwersalnych zasad przeznaczonych dla ludzkich jednostek, obywateli, a nie dla tradycyjnych wspólnot.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.01.2009

Przekręt roku

Koniec starego roku i początek nowego to przymus podsumowań, rankingów i konkursów na rozmaite 'naj-'. Najlepsze książki, najlepsze filmy, najgłupsze wydarzenie, superbzdura, top chamstwa. Hit roku, kit roku, shit roku. Z pewnym opóźnieniem przyznajmy zatem też tytuł przekrętu roku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.01.2009

Patriarchalny stan feminizmu

Może właśnie teraz, przy okazji jubileuszu 'Wysokich Obcasów', nadeszła pora, aby zadać sobie pytanie: jaki jest stan feminizmu na dzień dzisiejszy? Jeżeli ktoś sądzi, że pytamy o to, czy istnieją w Polsce ogromne organizacje feministyczne albo czy jest milion kobiet gotowych wyjść na ulice w obronie swoich praw, albo też czy kasjerki w Tesco przeczytały już wszystkie książki Agnieszki Graff, to może sam sobie odpowiedzieć. Spytajmy raczej o wpływ na rzeczywistość.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.12.2008

Rozjazd w głowie

Kiedy kobiety obrywały rykoszetem, paradoksalnie, mniejszości seksualne rykoszetem zyskiwały.

W przedmowie do drugiego wydania 'Świata bez kobiet' Agnieszka Graff przyznaje, że siedem lat temu, kiedy ukazała się ta książka, była nadmierną optymistką

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.03.2008

Polacy są bardziej nietolerancyjni od innych

Słowa Żyd czy homoseksualista w języku polskim nie są emocjonalnie neutralne. Ucząc się słów, wysysamy pewne uprzedzenia z mlekiem matki – mówi feministka i pisarka Kinga Dunin

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.01.2008

Ludzik płci kobiecej

Może się wręcz wydawać, że kobiety im mają lepiej, tym mają gorzej.

Jak wynika z rozmaitych badań, kobiety w Polsce lepiej radzą sobie ze zmieniającą się rzeczywistością. Są bardziej zaradne, lepiej wykształcone, ambitne i coraz bardziej niezależne. Dość wyraźnie widoczne są też przeszkody stojące na drodze ich pełnego rozkwitu - to polski mężczyzna i polski rynek pracy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.01.2008

Po normalność do Donalda

Dawniej mieliśmy wicepremiera homofoba, a teraz mamy homofoba wicemarszałka Sejmu.

Ciekawa jestem, czy kiedy ukaże się ten felieton, nadal trwać będzie miodowy miesiąc miłości z nową władzą. I czy wszyscy, którzy zagłosowali przeciwko Kaczyńskim, nadal będą tacy z siebie zadowoleni. Choć oczywiście nikomu prawa do samozadowolenia nie odmawiam.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.11.2007