Nowe Czarnowo

Waschen, wo der Sonntag nicht heilig ist

Berlins teuerste Hotels verzichten auf die Waschküche im Keller – sie schicken ihre Bettlaken und Handtücher nach Polen. Seit knapp 20 Jahren betreibt eine Berliner Firma eine Wäscherei am östlichen Ufer der Oder – mit dem Dampf eines Kraftwerks.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.09.2011

Szukaliśmy pracy, a znaleźliśmy siebie…

Dziś publikujemy fragmenty pracy, która zajęła III miejsce w konkursie „Moje korzenie. Historia mojej rodziny a historia regionu” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita w Chojnie. Autorką jest Anna Tomczyk z LO przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gryfinie. Fragmenty dwóch najlepszych prac prezentowaliśmy wcześniej: w nr. 3 „Dom z kasztanem” Emila Chróściaka z kl. I LO przy ZSO w Gryfinie (I miejsce), a w nr. 4 „Małą ojczyznę mojej babci” Doroty Olechnowskiej z kl. III Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Chojnie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.02.2011

Historia ręcznika i codzienności w Gryfinie

O pracy w pralni, codziennym życiu i problemach, z jakimi borykają się mieszkańcy zachodniopomorskiej prowincji opowiada niemiecki dokument, który w piątek i sobotę możemy zobaczyć w gryfińskim kinie.

Zdjęcia do filmu "Die Wundersame Welt der Waschkraft", co w swobodnym tłumaczeniu znaczy ,,Cudowny świat białej mocy" powstawały w Gryfinie, Nowym Czarnowie, Widuchowej i Krajniku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.07.2009

Cudowny świat białej mocy

Niezwykły film i niezwykły reżyser będzie wkrótce gościem kina "Gryf" w Gryfinie. Zaprezentowany zostanie tegoroczny dokument pt. "Die Wundersame Welt der Waschkraft", co w swobodnym tłumaczeniu brzmi "Cudowny świat białej mocy". O filmie tym pisaliśmy już w lutym. Jego twórcą jest Hans-Christian Schmid - jeden z najbardziej znanych współczesnych reżyserów niemieckich. Zainspirował go artykuł Renate Meinhof pod tym samym tytułem w "Süddeutsche Zeitung", uhonorowany Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską w kategorii prasy za rok 2007.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.06.2009

Spór o atom - podzieli sąsiadów?

CHOCIAŻ w sprawie budowy elektrowni atomowej podgryfińskim Nowym Czarnowie nie ma i jeszcze długo nie będzie konkretnych decyzji, jej lokalizacja już teraz budzi kontrowersje. Niemcy mówią „nie” dla atomu przy granicy. Gryfinianie w większości są na „tak”, a całe zamieszanie nie wpływa dobrze na stosunki polsko-niemieckie.

Nowe Czarnowo to jedna z trzech wskazanych przez marszałka dogodnych lokalizacji pod elektrownię atomową w województwie i jedna z wielu w Polsce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.05.2009