Dariusz Chajewski

Nowy egzamin na prawo jazdy, czyli pogrom kursantów

Podsumowując pierwszy tydzień nowych egzaminów teoretycznych na prawo jazdy nasuwa się jedno słowo: pogrom!

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.01.2013

Egzamin na prawo jazdy tylko dla orłów?

W środę nikomu z próbujących zdać nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy w Zielonej Górze ta sztuka się nie powiodła. I jak podkreślają egzaminatorzy, było jeszcze gorzej niż w dniach poprzednich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.01.2013

Najwięcej na urzędy wydaje kto? Lubuszanin!

Lubuska administracja wojewódzka jest najdroższa w kraju. Zielona Góra i Gorzów też dzielnie trzymają się w czołówce najkosztowniejszych stolic regionów. Czy to oznacza, że nasi urzędnicy mają jak te pączki w maśle?

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.09.2012

Ten dom zbudował mistrz!

- Niedawno był tutaj niemiecki student z tłumaczem. Pisał pracą dyplomową o naszym domu - opowiada Henryk Matuszczak. Okazało się, że niepozorny budynek jest dziełem mistrza światowego modernizmu.Nawet nasi specjaliści od zabytków o wartości tego budynku dowiedzieli się stosunkowo niedawno, został wpisany do rejestru zabytków ledwie w lutym.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.12.2011

Lubuskie ma kolejną atrakcję turystyczną. To szlak krzyży pokutnych

Na terenie naszego województwa naliczono ich 49. Kamienne krzyże pokutne występują w całej Europie. Zabójca oprócz opłaty, renty i innych świadczeń na rzecz najbliższych ofiary musiał postawić taki oto znak swojej winy. W XVIII wieku, wraz z zanikaniem tego obyczaju, krzyże zaczęto grupować przed kościołami, umieszczać w murach cmentarzy, a nawet na kościołach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.11.2011

Będą opowiadać wnukom, że znaleźli prawdziwy skarb

W podkrośnieńskiej miejscowości znaleziono skarb. I archeolodzy nie mogą znalazców się nachwalić. Mogli zabytkami się zająć. Zwykle dowiadują się o takich odkryciach z... internetowych aukcji.
Gdy w 1882 roku wieśniak o nazwisku Leuschke z podgubińskiego Witaszkowa (wówczas wieś nazywała się Vettersfelde) znalazł na swoim polu złoty skarb zawiadomił natychmiast miejscowego wielmożę księcia Henryka Schoenaicha-Carolatha.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.08.2011

Pogranicznicy zarabiali "kokosy" za przymykanie oka

To było jak grom z jasnego nieba. Pewnego ranka - był wrzesień 2003 roku - na przejściach granicznych, w mieszkaniach pograniczników i celników pojawili się uzbrojeni po zęby, zamaskowani mężczyźni...

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.05.2011

Ależ będzie awantura! Zniknął cmentarz żołnierzy radzieckich

Był w centrum cmentarz żołnierzy radzieckich. I go nie ma. Trudno dziwić się właścicielowi terenu, że postanowił go wykorzystać. Tylko dlaczego ktoś do tego dopuścił?!

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.04.2011

Niemcy alarmują: Polacy nadchodzą!

Polacy to brudasy, lenie, złodzieje... Z tymi hasłami skrajnie prawicowa NPD chciała w niedzielę wejść do saksońskiego parlamentu. W poniedziałek przekonywano nas, że takie poglądy to margines.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.03.2011

Handel ludźmi. Wietnamki były w hurcie, miały trafić do domów publicznych na Zachodzie

Sprawa miała charakter zdecydowanie międzynarodowy. Zielonogórzanie na zlecenie Algierczyka mieli przemycić Wietnamki do pracy w niemieckich i holenderskich domach publicznych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.11.2010