Krzyżowa

Wdowa od 66 lat

Nazywano ją „wdową po niemieckim ruchu oporu”. Była ostatnim żyjącym członkiem tamtego sprzysiężenia sprzed 66 lat, którego uczestnicy, głównie niemieccy oficerowie i arystokraci, postanowili – późno, ale jednak – wystąpić przeciw Adolfowi Hitlerowi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.01.2010

Ostatnia pani na Krzyżowej

Dziś na cmentarzu w Norwich w amerykańskim stanie Vermont rodzina i przyjaciele pożegnają Freyę von Moltke, uczestniczkę ruchu oporu przeciw Hitlerowi, wdowę po Helmucie Jamesie von Moltkem, liderze antynazistowskiej grupy Krąg z Krzyżowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.01.2010

Lepsze życie w podłych czasach. Freya von Moltke, 1911-2010

"Jak to dobrze, że Krzyżowa jest dziś polska. Chroni ją to przed grożącą jej niemiecką ciasnotą i czyni miejscem europejskim" - to zdanie Freya von Moltke wypowiedziała na początku lat 90., gdy po raz pierwszy zastanawiano się w polsko-niemieckim gronie nad koncepcją przyszłych międzynarodowych spotkań młodzieży w Nowej Krzyżowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.01.2010

Nichts war vergeblich

Zum Tod von Freya Gräfin von Moltke aus der Widerstandsbewegung des "Kreisauer Kreises"

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.01.2010

Zmarła Freya von Moltke, członkini Kręgu z Krzyżowej

W Stanach Zjednoczonych w Nowy Rok zmarła w wieku 98 lat hrabina Freya von Moltke. Była członkinią Kręgu z Krzyżowej, antyhitlerowskiej grupy oporu skupionej wokół jej męża, Helmutha von Moltke, i hrabiego Petera Yorcka von Wartenburg.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.01.2010

Zaczęło się w Krzyżowej

Dziś w Krzyżowej na Dolnym Śląsku marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert odsłonią fragment muru berlińskiego. W ten sposób uczczą 20. rocznicę słynnej polsko-niemieckiej mszy pojednania. Bartosz T. Wieliński rozmawia z uczestnikami maszy: doradcą konclerza Kohla Johannesem Ludewig i arcybiskupem Alfonsem Nossolem oraz z ambasadorem w Niemczech w latach 1990-95 Januszem Reiterem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.12.2009

Krzyżowa? Ważne, ale czysto symboliczne spotkanie

Spotkanie Helmuta Kohla i Tadeusza Mazowieckiego 20 lat temu w Krzyżowej było czysto symboliczne. Przez następne miesiące kanclerz Niemiec uchylał się przecież od uznania granicy polsko-niemieckiej, a w NRD i w Polsce stacjonowały wojska radzieckie, które ją gwarantowały. Dobrosąsiedzkie stosunki między Polską i Niemcami zaczęły się o wiele później.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.11.2009

Obchody 20. rocznicy gestu pojednania w Krzyżowej

- Po 20 latach jesteśmy nie tylko mądrzejsi, ale też lepsi w czynieniu pokoju. Musimy pamiętać, nie został dany nam raz na zawsze - mówił w czwartek w Krzyżowej Tadeusz Mazowiecki, który 12 listopada 1989 r. razem z Helmutem Kohlem, ówczesnym kanclerzem, wziął udział w Mszy Pojednania.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.11.2009

Konferencja "20 lat Fundacji"

O początkach i planach Krzyżowej rozmawiali w miniony weekend polscy i niemieccy twórcy Fundacji oraz historycy i parlamentarzyści.
Aneta Augustyn: Co zdarzyło się w Krzyżowej przed dwudziestu laty?

Annemarie Franke, dyrektor Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego: Musimy przesunąć się w czasie i przestrzeni. Już w połowie lat 80. na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie grupa studentów teologii, którą prowadził prof. Wolfgang Ullmann, zajmowała się Kręgiem z Krzyżowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.06.2009

Dt.-Poln. Geschichtsworkshop "My history - Your history"

Meine Geschichte - Deine Geschichte

Ein Geschichtsworkshop für Schüler/innen aus Deutschland und Polen

12. - 16.Oktober 2008 in der Internationalen Jugendbegegnungsstätte
Kreisau (Polen)

Wie wird die EU-Erweiterung in den polnischen und deutschen
Schulbüchern dargestellt? Wieviel wissen deutsche Schüler/innen über
die Entstehung von Solidarnosc und Polnische über den Mauerfall? Wie
gut kennen die Deutschen Steffen Müller und wer hat schon von Erika
Steinbach gehört? Was erfährt ein junger Pole über die Wahrnehmung
der EU in den neuen Bundesländern?

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.10.2008
Event: 12.10.2008 - 00:00 - 16.10.2008 - 23:59