Kongres Kobiet Polskich

Feministka w rządzie Tuska Równa ministra

Po tym, kto zostaje pełnomocnikiem do spraw równości, można stwierdzić, czy Donald Tusk mruga do elektoratu akurat prawym czy lewym okiem. Jeśli pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania zostaje lewicowa działaczka, feministka i propagatorka gender, to znak, że w resorcie sprawiedliwości coraz mocniej okopuje się frakcja konserwatystów. Platforma balansuje światopoglądowo między tymi oboma urzędami. Donald Tusk uznał, że czas dociążyć drugie skrzydło.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.07.2014

Prof. Fuszara nowym pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania

Prof. Małgorzata Fuszara, prawniczka i socjolożka, współzałożycielka studiów gender, zastąpiła na stanowisku Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz (PO), wybraną w maju do europarlamentu. Nowa pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania w najbliższy piątek, na specjalnie zwołanej konferencji, przedstawi swoje cele i plan działania. W konferencji weźmie udział premier Donald Tusk.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.07.2014

Graff i Warakomska o Kongresie Kobiet - Wzmocnienie kobiet

O piątym Kongresie Kobiet, nieobecności mężczyzn i Jolanty Kwaśniewskiej oraz o politycznych planach Kongresu opowiadają POLITYCE.PL Agnieszka Graff i Dorota Warakomska.
Kto przyjechał na Kongres, jakie kobiety się tu spotkały?
Agnieszka Graff: - Mało warszawki, dużo prowincji. Zwyczajne kobiety w bardzo różnym wieku. Wiele z nich ma już za sobą rok albo więcej wspólnej działalności. Kongres jest dla nich świętem i podsumowaniem tego, co już zrobiły. W tym roku jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak wiele umundurowanych kobiet tu przyjechało. Poczuły, że to również ich impreza.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.06.2013

Kongres Kobiet: zrzutka na Rokitę, atak na Gowina

V Kongres Kobiet w Sali Kongresowej w Warszawie rozpoczął się wczoraj. Zarejestrowało się 8,5 tys. uczestników, głównie kobiet. Hasłem jest: "Partnerstwo, solidarność, różnorodność".Wśród uczestniczek Kongresu coraz więcej osób jest za mocniejszym wejściem w politykę, a nawet za utworzeniem własnej partii. - Kobiet jest za mało w Sejmie, kobiecy punkt widzenia nie jest reprezentowany.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.06.2013

Tusk obiecał kobietom suwak

Chcemy, żeby listy wyborcze były budowane metodą suwakową, czyli przez naprzemienne umieszczanie kobiet i mężczyzn. Tak, aby miejsca biorące były nie tylko dla facetów - mówił premier na Kongresie Kobiet. Donald Tusk był gościem IV Kongresu Kobiet, który zakończył się w sobotę w Warszawie. Tusk zapowiedział, że przygotuje projekt ustawy wprowadzający suwak na listach wyborczych, czyli zasadę, że kobiety i mężczyźni mają być na listach umieszczani na przemian. To jeden z postulatów Kongresu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.09.2012

Barbara Labuda laureatką Nagrody Specjalnej Kongresu Kobiet

Labuda była posłanką w latach 1989-1997, współzałożycielką Unii Demokratycznej (późniejszej Unii Wolności), założycielką pierwszej Grupy Parlamentarnej Kobiet. W latach 1996-2005 była sekretarzem stanu w kancelarii ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie kierowała biurem ds. społecznych, kultury i współpracy z organizacjami pozarządowymi. W czasach PRL - działaczka opozycji związana z KOR, a następnie z Solidarnością. W Gabinecie Cieni Kongresu Kobiet Labuda jest ministrą świeckości państwa i wielokulturowości.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.09.2012

Co się udało Kongresowi Kobiet?

Kongres Kobiet to coraz silniejszy ruch feministyczny, któremu coraz trudniej przeforsować swoje postulaty. Przez cztery lata Kongres Kobiet zbudował silny ruch feministyczny skupiający - wbrew temu, co sufluje część prawicowych polityków i publicystów - nie tylko ''oszalałe feministki'' z warszawskich salonów, ale też kobiety ze wsi i małych miasteczek. Ale choć Kongres rośnie w siłę, coraz trudniej przeforsować mu swoje pomysły. Z ubiegłorocznego III Kongresu Kobiet nie udało się wprowadzić w życie żadnego postulatu!

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.09.2012

Dyskryminacja ma się, niestety, dobrze

Ustawa "równościowa" jest tak zła, że nie da się stosować. Sądy i Trybunał Konstytucyjny tak wąsko interpretują przepisy równościowe, że niewiele z nich wynika. To wnioski z sobotniej konferencji "Skuteczna Ochrona Prawna Przeciwko Dyskryminacji Kobiet" zorganizowanej przez Komisję Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej-Bez równego traktowania kobiet i mężczyzn nie ma prawdziwej demokracji. A dyskryminacja kobiet w Polsce jest faktem - mówił otwierając konferencję prezes NRA Andrzej Zwara.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.12.2011

Kozłowska-Rajewicz: Więcej kobiet w polityce

...mówi pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz- Osią: moich działań powinna być równość na rynku pracy, równość pomiędzy kobietami i mężczyznami, a także równość wszystkich innych środowisk, które się czują niedoreprezentowane albo w jakiś sposób dyskryminowane na rynku pracy. To jest pierwsza rzecz, jaką się trzeba zająć, i to jest ogromne pole do działania.
Zwróciła uwagę na konieczność łączenia życia zawodowego z rodzinnym, a więc potrzebę zwiększania oferty państwa, jeżeli chodzi o instytucjonalną opieką nad dziećmi i osobami zależnymi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.12.2011

Nowicka nadal wicemarszałkiem.

Za wnioskiem o odwołanie zagłosowało 160 posłów, przeciw było 237, wstrzymało się 23.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.12.2011