Marek Magierowski

Zdrajca? Nie, amator.

W ostatnich tygodniach zarówno sam Tusk, jak i jego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski częstokroć podkreślali, iż nasz kraj stanął właśnie przed jedyną i niepowtarzalną szansą. Po latach niewoli, upokorzeń i gospodarczej zapaści w czasach komunizmu, po trudnym okresie transformacji, po żmudnym procesie dochodzenia do względnego dobrobytu wreszcie możemy stać się jednym z najważniejszych krajów Starego Kontynentu i kreować jego przyszłość.
Niestety, jak mawiał nieodżałowany Wiktor Stiepanowicz Czernomyrdin: "Chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle".

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.12.2011

Od „przyjaciół Rosjan” do „ruskiej trumny”

Utrata wiarygodności jest dla każdej partii i każdego polityka koszmarną perspektywą. Wygląda na to, że Prawo i Sprawiedliwość ściąga właśnie na siebie to nieszczęście. Dobrowolnie i ochoczo.
Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” obarcza polityczną odpowiedzialnością za katastrofę smoleńską rząd PO. Joachim Brudziński chce, by premier Donald Tusk na trwałe zniknął z polskiej polityki, bo zostawił ciało Lecha Kaczyńskiego „w błocie i w ruskiej trumnie”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.07.2010

Kto rządzi Unią Europejską?

Jose Luis Rodriguez Zapatero? Herman Van Rompuy? Angela Merkel? A może redaktor naczelny „Frankfurter Allgemeine Zeitung”?

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.01.2010

Panie Kissinger, może pan zadzwonić do Van Rompuya

Triumf Hermana van Rompuya można było przewidzieć, wybór baronessy Ashton, która nigdy nie była nawet wiceministrem spraw zagranicznych, jest niespodzianką. Niestety, obie nominacje nie wróżą zbyt dobrze Europie. Zwolennicy traktatu lizbońskiego przekonywali, iż Unia zyska dzięki niemu przywódcę z krwi i kości. Ileż to razy słyszeliśmy słynną anegdotę o Henrym Kissingerze, byłym sekretarzu stanu USA, który miał kiedyś stwierdzić, że nie ma do kogo zadzwonić na Starym Kontynencie (on sam nie przyznaje się do tego cytatu).

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.11.2009

Potęga Unii i potęga krzyża

W tym samym czasie, gdy Klaus składał swój wiekopomny podpis, Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, iż obecność krzyża we włoskiej szkole publicznej narusza wolność jednostki. Kobieta skarżąca włoskie państwo dostanie 5 tys. euro odszkodowania za straty moralne.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.11.2009

Ameryko, co jeszcze możemy dla ciebie zrobić?

Kapitan Daniel Ambroziński stracił życie w Afganistanie, walcząc u boku amerykańskich sojuszników. Polska nie odstąpiła od Stanów Zjednoczonych ani o krok w walce z talibami i ze światowym terroryzmem. Ilu jeszcze polskich oficerów powinno zginąć w Ghazni, by 1 września, w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, Waszyngton wydelegował na Westerplatte polityka wysokiego szczebla?

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.08.2009

Buzek między św. Barbarą a Simone Veil

Wybór Polaka na stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego ma dowodzić, iż Europa jest coraz bardziej zjednoczona, że skończył się podział na część wschodnią i zachodnią.
...

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.07.2009