Adam Szostkiewicz

Źle się dzieje w państwie polskim

Prezydent Komorowski dobrze nazwał to, co czuje część społeczeństwa po wtorkowych turbulencjach, w jakie Polskę wprowadził trotylowy artykuł ,,Rzeczpospolitej’’. Mówienie o głębokim niepokoju jest uzasadnione. Niepokoju dotyczącego przyszłości państwa, roli opozycji, wydolności koalicji, profesjonalizmu mediów. A wszystko z katastrofą smoleńską w tle - najskuteczniejszym dziś środkiem mobilizowania emocji politycznych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.10.2012

W Watykanie o grzechu pedofilii: Nie lękajcie się

W Watykanie rozpoczyna się czterodniowa konferencja kościelna na temat pedofilii. Ale są też znaki zapytania. Nie jest jasne, czy konferencja jest dostępna dla mediów. Ani czy Bendykt XVI pojawi się na niej osobiście, co by podwyższyło rangę zdarzenia i zwiększyło jego wiarygodność. Nie jest jasne, jak dobrano przedstawicieli pokrzywdzonych. Te wątpliwości być może zostaną rozwiane do końca konferencji. Jeśli nie, powstanie wrażenie, że ma ona jednak w jakimś stopniu charakter PR-owski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.02.2012

Pielgrzymka szalikowców do Częstochowy

No i super. Niech się kibice ubogacą duchowo w Częstochowie. Przynajmniej na dzień czy tydzień. Niech święcą swe szaliki klubowe, lepsze to od ustawek i zadym stadionowych. Nawet jeśli na niektórych można przeczytać ,,witajcie w piekle!’’

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.01.2012

Co to znaczy „świeckie państwo”? Krzyż wyprowadzić

Nad Kościołem w Polsce krąży widmo Palikota. Propisowska część Kościoła poszła w kampanii na wojnę z obozem Tuska. To on został obsadzony w roli wroga katolickiego państwa narodu polskiego. A tu zaskoczenie. Podwójne. Bo mimo zmasowanych ataków prawicy Tusk wygrał drugą kadencję, a do Sejmu weszła Palikotowa „zbieranina” z hasłem państwa świeckiego na sztandarach.
Prawdziwe wyzwanie dla kościelno-państwowego status quo ma twarz Palikota, a nie Tuska. To katastrofa dla środowiska kościelno-prawicowego. Stąd nerwowość i bezradność reakcji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.10.2011

Co nam proponuje prawica? Polski mesjanizm - Budzenie Mesjasza

To katastrofa smoleńska wskrzesiła polski mesjanizm dużo skuteczniej niż Jan Paweł II. W obecnym pakiecie mesjanistycznym Smoleńsk zajmuje miejsce być może najważniejsze. Na gruncie Smoleńska jako mitu założycielskiego spotykają się wierzący i niewierzący zwolennicy Polski pisowskiej. Agnostyczny poeta Jarosław Marek Rymkiewicz z religijną i niereligijną prawicą toczącą wojnę kulturową z mdłą, nudną i obłudną ich zdaniem liberalną demokracją, z jej wiecznym debatowaniem, pragmatyzmem, ucieraniem kompromisów, zgodą na pluralizm filozofii i stylów życia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.09.2011

Trzecia fala

Rozmowa z sir Andrew Burnsem, pełnomocnikiem rządu brytyjskiego ds. Holocaustu, o współczesnym antysemityzmie, kryzysie wielokulturowości i kłamcach oświęcimskich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.05.2011

USA apeluje do Polski

Stuart Eizenstat, doradca Hillary Clinton, minister spraw zagranicznych USA, ponowił apel do władz polskich o uchwalenie ustawy regulującej zwrot mienia żydowskiego zagrabionego podczas okupacji Polski przez hitlerowskie Niemcy. Sprawa ciągnie się od lat, mimo że Polska jasno przedstawiła swoje stanowisko w tej kwestii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.03.2011

Rozmówki polsko-niemieckie - Recenzja książki Adama Krzemińskiego „Lekcje dialogu”.

Zebrane w „Lekcjach dialogu” teksty Krzemińskiego pokazują, że ta rozmowa jest też potrzebna dziś, w świecie już niepodzielonym. I że ten dialog między Polakami i Niemcami, żeby miał sens, musi wyrastać z przełamania wzajemnych kompleksów i nieufności.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.02.2011

Co to znaczy być Polakiem? Polskość i inne ości

Patriotyzm to piękna rzecz, ale trudna. Polskość to temat jeszcze trudniejszy. Może dlatego mówi się o niej rzadziej. Chętniej robi się z nią to, co z patriotyzmem: widowisko do masowej konsumpcji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.07.2010

Świętych obcowanie. Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki

Święci są potrzebni ludziom. Dobrze to pokazuje drukowane na kolejnych stronach wspomnienie Danuty Szaflarskiej o ks. Jerzym Popiełuszce. Pogrzeb ks. Jerzego był dla bardzo wielu Polaków przeżyciem. Zależało nam – uczestnikom uroczystości żałobnych – na tym, by być razem. Pokazać, że się nie lękamy w obliczu państwowej przemocy i że przesłanie Popiełuszki jest żywe i ważne, także dlatego, że zapłacił on za nie życiem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.06.2010