Krystyna Naszkowska

Europa jest chora. Nie ma jednego lekarstwa

Prof. Tadeusz Cegielski: Spór polityków jest naturalny. Nie ma w nim niczego złego, pod warunkiem, że unikniemy demagogii. Spór w istocie jest o to, gdzie przebiega granica utraty suwerenności. Ja bym powiedział, że określa ją wspólny interes Europy, czyli że my mamy oddać do wspólnej przestrzeni tyle, ile wymaga tego sytuacja.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.01.2012

Składka na normalność rolnika

Już wiadomo jaką składkę zdrowotną zapłacą w tym roku rolnicy. Nie będzie ani tak wysoka, jak chciała Platforma ani tak niska, jak proponowało PSL. Osiągnięto jednak całkiem dobry kompromis.
Najubożsi rolnicy nadal będą zwolnieni z płacenia składki, zaś ci, którzy mają ponad 6 ha będą płacili złotówkę miesięcznie za każdy hektar i za każdego członka rodziny. A więc im więcej rolnik ma hektarów (teoretycznie więc im jest bogatszy), tym więcej będzie płacił. Brzmi sprawiedliwie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.01.2012

Sejm nie dla mniejszości

Właściwie od początku było jasne, że posłowie Ruchu Palikota nie będą mieli lekko w tym Sejmie. To trochę wynik zazdrości "starych partii". Boją się nieprzewidywalności, a zarazem inteligencji Palikota, który może narzucać tematy debaty publicznej. Dla prawicowców obrazą jest obecność w Sejmie ludzi, którzy nie wstydzą się swojego homoseksualizmu, czy zmiany płci.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.11.2011

Rolnego przełomu nie ma

Bez rewelacji - tak można podsumować projekt reformy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-20, przedstawiony dziś przez komisarza ds. rolnictwa. To klasyczna polityka małych kroków, która nikogo do końca nie może zadowolić. Mimo wszystko projekt przynosi kilka naprawdę dobrych propozycji:
• Rośnie wsparcie dla młodych rolników - przez pierwsze pięć lat gospodarowania mogą dostać dopłaty większe nawet o 25 proc. Może odmłodzi to rolniczą kadrę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.10.2011

Bociani interes

W tym roku było już 67 grup, czyli jakieś 5-6 tys. ludzi. Myślę, że do końca sezonu bocianiego, czyli do września, będzie jeszcze ze 20 grup - mówi Bogdan Toczyłowski, właściciel gospodarstwa agroturystycznego w Pentowie koło Białegostoku.
Ile tu jest gospodarstw we wsi?
- Jedno. Tylko myśmy w tej wsi byli.
A od kiedy turyści tu przyjeżdżają?

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.08.2011

Na wsi już się o tym mówi

Krystyna Naszkowska: Wstrząsnęły panią ustalenia historyków, że polska chłopska chciwość przyczyniła się do zagłady Żydów?

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.01.2011

KRUS, czyli tania pomoc spoleczna

Nigdy nie było na wsi tak sprzyjającego nastawienia do reformy KRUS-u jak dziś. Racjonalizacja systemu emerytur rolniczych jest więc możliwa, ale budżet na tym nie zaoszczędzi.
Problem społeczny
Ci, którzy widzą w reformie KRUS-u sposób na łatanie dziury budżetowej, powinni poczytać sobie dane GUS-u.
Otóż według nich w 2003 r. poniżej minimum socjalnego żyło na wsi 71,1 proc. ludności (ogółem w kraju było to 59 proc.).

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.09.2010

Mam dwa kace - jeden to moja rodzina, a drugi te pegeery

Rozmowaz z Michałem Wojtczakiem
Co się stało osiem lat temu?
- 3 sierpnia 2001 roku wszystko zapomniałem. Około szesnastej zacząłem czytać korespondencję i nagle zjechałem pod biurko. Wylew. Byłem w śpiączce prawie pół roku. Podobno wożono mnie w różne miejsca, do różnych klinik - nie miałem świadomości.
Ten krwiak miał 13 na 9 cm. Jedna półkula mózgu była cała zalana, do drugiej zaczęło się już przesiąkanie. Miałem zalanych kompletnie kilka ośrodków w mózgu - mowy, pamięci, świadomości. Podobno jest niemożliwe wyjście z takiego wylewu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.12.2009