Jakub Medek

Białystok dla białych!

Województwo podlaskie pojawiło się tego lata nawet w Al Dżazirze i na łamach "Washington Post". Było o czym mówić: swastyki na synagodze w Orli, Krynkach, zamalowane biało-czerwoną farbą litewskie nazwy w Puńsku, ogień w Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, podpalenie drzwi polsko-pakistańskiego małżeństwa na białostockim blokowisku, swastyki na pomniku w Jedwabnem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.11.2011

W Puńsku wracają polsko-litewskie tablice

- Tablice zostały już oczyszczone. Montować zaczniemy w listopadzie - powiedział "Gazecie" Witold Liszkowski, wójt gminy Puńsk. Zdjęto je, bo pod koniec sierpnia w 14 miejscowościach gminy nieznani sprawcy zamalowali blisko 30 z nich biało-czerwoną farbą. Zniszczyli też obelisk upamiętniający litewskiego poetę Albinasa Żukauskasa: wymalowali na nim symbol przedwojennej faszystowskiej Falangi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.10.2011

Dwujęzyczna Orla

W podlaskiej gminie Orla montowane są właśnie dwujęzyczne polsko-białoruskie tablice z nazwami miejscowości. Na drugim końcu województwa, w podsuwalskim Puńsku kończą zdejmować tablice polsko-litewskie zdewastowane kilka tygodni temu. W niewielkiej, położonej koło Bielska Podlaskiego Orli do wymiany jest sto tablic w 25 wsiach. Mieszkańcy tych terenów to w zdecydowanej większości Białorusini (ponad 70 proc. z 3200 mieszkańców).

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.09.2011

Tusk, rolnicy i kibole

W sobotę tuskobus był na Podlasiu. Na przyjazd premiera niewielki Korycin, znany w całej Polsce z sera i truskawek, szykował się od świtu. Szykowali się też białostoccy kibole Jagiellonii. I choć policja robiła co mogła, by utrudnić im przyjazd, 20 ''stadionowych patriotów'' dojechało. Rozwinęli transparent z napisem ''Wolność słowa dla kiboli''. Wyjątkowo liczna, też zwieziona z Białegostoku, grupa partyjnej młodzieżówki próbowała go zasłonić.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.09.2011

Na Grabarce bije serce prawosławia

15 tys. pielgrzymów i prezydent Bronisław Komorowski wzięło udział w obchodach Święta Przemienienia Pańskiego w sanktuarium na Grabarce, najważniejszym miejscu dla wyznawców prawosławia w Polsce. Z Grabarki Bronisław Komorowski pojechał do niewielkiej gminy Czyże nieopodal Puszczy Białowieskiej. W ubiegłorocznych wyborach zdobył tam rekordowy wynik - poparło go 96 proc. głosujących.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.08.2011

Rocznica kainowej zbrodni w Jedwabnem

Rocznicę tych tragicznych wydarzeń uczciło wczoraj ponad sto osób, w tym przedstawiciele najwyższych władz państwowych i kościelnych. Uroczystości odbyły się na skraju Jedwabnego, przy pomniku odtwarzającym fundamenty stodoły, w której polscy sąsiedzi spalili żywcem 10 lipca 1941 roku co najmniej kilkuset żydowskich mieszkańców miasteczka i okolicznych wsi. Obchody tradycyjnie zbojkotowali przedstawiciele samorządu, niewielu było też mieszkańców Jedwabnego. To m.in. do nich zwracał się w odczytanym przez Tadeusza Mazowieckiego liście prezydent Bronisław Komorowski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.07.2011

Tajemniczy Mały Ruch Graniczny. Winne są drukarki i... klimat

Okazuje się, że umowę o Małym Ruchu Granicznym z Białorusią prezydent tego kraju podpisał zgodnie z zapowiedziami jeszcze w grudniu. W życie jednak nie wchodzi, bo: według konsula Białorusi w Białymstoku Polacy nie dostarczyli drukarek; według białoruskiej ambasady - bo ogólny klimat i polska agresywna polityka na to nie pozwalają.
Veröffenlichung/ data publikacji: 14.06.2011

Obwodnica ominie torfowiska Rospudy

Drogowcy otrzymali wczoraj decyzję środowiskową - dokument, który definitywnie rozstrzyga, że obwodnica Augustowa ominie torfowiska, a rzekę Rospudę przekroczy w okolicach miejscowości Raczki.
Nowa trasa satysfakcjonuje przyrodników i Komisję Europejską. W pierwszym wariancie droga biegła w znaczącej części przez lasy i torfowiska. Zrezygnowano z niego w 2008 r. po protestach Brukseli, organizacji pozarządowych i apelu "Gazety", który podpisało ponad 150 tys. osób.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.12.2009