Góralice

Japoński latawiec polsko-niemiecki

Gimnazjum im. Marka Kotańskiego w Góralicach kontynuuje współpracę z Dreiklang Oberschule ze Schwedt. 15 marca uczniowie obu placówek ponownie spotkali się, tym razem po polskiej stronie. Po kierunkiem Małgorzaty Sobczuk i Teresy Mazur w mieszanych grupach wykonywali prace techniką dekupażu oraz budowali japoński latawiec w kształcie stonogi. Dla części młodzieży był to pierwszy kontakt z dekupażem. Tą starą chińską metodą można w atrakcyjny sposób odnawiać czy ozdabiać przedmioty z drewna, szkła, ceramiki czy tworzyw sztucznych. Nakleja się na nie motywy wycinane np. z papierowych serwetek.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.03.2011

Nie uciekajcie, jak widzicie, że ludzie cierpią

Dwa lata temu informowaliśmy o wspólnej wizycie gimnazjalistów z Góralic (gm. Trzcińsko-Zdrój) i uczniów partnerskiej Dreiklang-Oberschule ze Schwedt w czeskim Terezinie - mieście, w którym podczas wojny naziści zorganizowali wielkie żydowskie getto. Obecnie, pod koniec kwietnia, młodzi Niemcy i Polacy (z Góralic i z trzcińskiej podstawówki) udali się tam ponownie na tydzień w poszukiwaniu śladów historii. Przed wyjazdem przygotowali się do tej podróży w przeszłość, poszerzając swą wiedzę o Holokauście i nacjonalistycznym reżimie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.05.2010

Historie niedzielne i świąteczne

Dwa projekty polsko-niemieckie realizowało przed świętami Gimnazjum im. M. Kotańskiego w Góralicach (gm. Trzcińsko-Zdrój). Pierwszy z nich nazywa się "Historie niedzielne". Rozpoczął się w maju z inicjatywy partnerów z Dreiklang Oberschule w Schwedt. Chodziło o przyjrzenie się regionalnym tradycjom na przestrzeni kilku pokoleń po obu stronach Odry. Nauczycielki Ilona Budna i Magda Kopczyńska-Pacyk zorganizowały grupę warsztatową. Uczniowie sami musieli się dowiedzieć, jak wyglądało niedzielne życie rodziców, dziadków, pradziadków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.01.2010