Igor Janke

W Unii tyle autonomii co w USA

Jeśli na nowo wyznaczamy – zgodnie z zasadą subsydiarności – to, co ma być federalne, i to, co ma być narodowe, to ja bym widział możliwość zawarowania pewnych spraw dla państw członkowskich raz na zawsze. Sądzę, że państwa członkowskie Unii powinny mieć co najmniej tyle autonomii, ile mają stany USA. Edukacja, moralność publiczna, podatki dochodowe powinny być wyłączone spod władzy Unii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.11.2011

Przepraszam, że przepraszam

Złożenie samokrytyki, publiczne przyznanie się do błędu czasem bywa w polskiej polityce konieczne - pisze Igor Janke w tygodniku "Uważam Rze". Joanna Kluzik-Rostkowska przepraszała, że namawiała do głosowania na Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniew Bujak przepraszał za „Solidarność", a Aleksander Kwaśniewski za PRL. „Przepraszam wszystkich, których namówiłam do głosowania na Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich" – ta wypowiedź Kluzik-Rostkowskiej zapewne dobrze została przyjęta w Platformie Obywatelskiej, kiedy była szefowa kampanii lidera PiS przystępowała do PO.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.07.2011

Nord Stream to nasza porażka

To porozumienie zawarte pomiędzy Niemcami – naszym sojusznikiem z Unii Europejskiej i NATO – oraz Rosją, krajem, z którym ciągle mamy wiele rozmaitych problemów. To przedsięwzięcie, za którym stoją wielkie interesy gospodarcze i polityczne.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.05.2011

Nadchodzi czas pustej polityki

Powraca epoka prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego. Polacy znów wybrali rzeczywistość prostszą, pozbawioną dylematów. Hipermarkety wygrały z grzebaniem się w historii – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.09.2010

Moralne nadużycie Jarosława Kaczyńskiego

Ból i rozgoryczenie Jarosława Kaczyńskiego są zrozumiałe. Jednak jego słowa z piątkowej konferencji wywołują sprzeciw. Sugerowanie, że jeśli ktoś ma na temat krzyża inne zdanie, to stoi po drugiej stronie "w różnego rodzaju sporach dotyczących polskiej historii i polskich powiązań", a "każdy, kto twierdzi coś innego, dopuszcza się ciężkiego moralnego nadużycia", jest po prostu oburzające. Czuję się osobiście urażony słowami prezesa PiS. A wykluczanie tych, którzy inaczej myślą o sprawie krzyża przed pałacem, jest właśnie moralnym nadużyciem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.07.2010

Walka o lewicę

Napieralski niespodziewanie okazał się sympatycznym i uśmiechniętym człowiekiem. Z dość autystycznego i nijakiego działacza stał się nagle fajnym Grześkiem – pisze publicysta „Rz”

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.06.2010

Kategoria:dziennikarstwo dworskie

"Obowiązkiem dziennikarza jest być w opozycji wobec każdego rządu" - tak przed czterema laty przekonywały tuzy polskiej publicystyki. Doprawdy? - pisze publicysta "Rzeczpospolitej".
Minęły cztery lata. Rządzi Platforma Obywatelska. Spójrzmy, jak dziś dziennikarze "Gazety Wyborczej" i "Polityki" piszą o obecnej władzy.

Życzliwi sobie ludzie

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.02.2010