Religionen und Kirchen/ religie i Kościoły

W uchodźcach widzieć twarz konkretnej matki i konkretnego dziecka

Na początku XXVII nabożeństwa ekumenicznego, które 27 sierpnia odprawiono podczas kolejnych Dni Integracji i Ekumenizmu w kościele Mariackim w Chojnie, przemawiał stały gość tych uroczystości - pastor Bert Schwarz z Hanoweru. Nawiązał do tego, co mówił podczas swej niedawnej wizyty w Polsce papież Franciszek, apelujący o okazanie więcej miłosierdzia uchodźcom: - Te słowa skierowane były nie tylko do polskiego rządu, ale do wszystkich krajów i narodów Europy, które przecież tak często i z dumą powołują się na swe chrześcijańskie korzenie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.09.2016

Ekumeniczny weekend

Z udziałem wielu dawnych niemieckich mieszkańców Chojny trwały w tym mieście od 26 do 28 sierpnia kolejne Dni Integracji i Ekumenizmu. W XXVII nabożeństwie ekumenicznym w kościele Mariackim uczestniczył m.in. arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga, pastorzy Bert Schwarz i Justus Werdin, przewodniczący Fundacji Kościół Mariacki Peter Helbich, były burmistrz angielskiego Sherborne i współtwórca stowarzyszenia europejskich miast bliźniaczych Douzelage Jeremy Barker, burmistrz Adam Fedorowicz.

Do Dni Integracji będziemy jeszcze wracać.
(fot. rr)

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.08.2016

„Jakiż człowiek łzę swą wstrzyma?”

Wydarzenia ewangeliczne, które wspomina się w Wielkim Tygodniu, stanowiły na przestrzeni wieków tematykę niezmierzonej liczby dzieł sztuki. Jednym z nich jest zaginione „Opłakiwanie Chrystusa” z chojeńskiego kościoła Mariackiego. Obraz ten – wzorowany na pracach Albrechta Dürera – stanowi wybitne świadectwo orientacji ówczesnych chojnian w prądach artystycznych, którymi żyła Europa doby renesansu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.03.2016

Annaberg / Góra Św. Anny

Plakat Annaberg, erstellt vom BBK - Bonn Rhein-Sieg

Deutsch-Polnische Ausstellung in Zusammenarbeit mit dem Bund Bildender Künstler / BBK - Bonn, Rhein-Sieg e.V.

Eröffnung: Samstag, 9.4.2016, 15 Uhr

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.03.2016
Event: 09.04.2016 - 15:00 - 16.05.2016 - 17:00

Kto się boi Owsiaka?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w tym roku więcej pieniędzy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie przeszkodziły w tym ostre ataki ze strony tych, którym nie podoba się Jurek Owsiak i jego fundacja. Notabene podobne ataki wyraźne były już rok temu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.01.2016

Władza zamiast miłości bliźniego - to pokusa chrześcijan

Często podczas ekumenicznych nabożeństw w kościele Mariackim w Chojnie padają ważne słowa. Ich ranga wynika nie tylko z tego, że głoszą je duchowni różnych wyznań, ale także różnych narodowości: Polacy i Niemcy. Podobnie było podczas jubileuszowego XXV nabożeństwa 30 sierpnia. Szkoda, że tak niewiele osób, nawet gdy są wtedy w kościele, chce słuchać tych słów...

Symbol wrogości stał się symbolem pojednania

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.09.2014

Polens Kirche auf der Anklagebank

Zum ersten Mal in der Geschichte Polens wurde die mächtige römisch-katholische Kirche auf Schadensersatz wegen Kindesmissbrauchs verklagt. Der Täter, ein Priester der St.-Adalbert-Kirche in der Diözese Koszalin-Kolobrzeg (Köslin-Kolberg), sitzt seit 2012 im Gefängnis und verbüßt eine zweijährige Haftstrafe. Marcin K. (26), der als Zwölfjähriger mehrfach von dem Priester sexuell missbraucht wurde, fordert nun vom Täter und der Kirche jeweils 200.000 Zloty (knapp 50.000 Euro) Entschädigung sowie eine öffentliche Entschuldigung in der Tageszeitung Gazeta Wyborcza und dem Magazin Newsweek Polska.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.02.2014

Kościół ma odnotować apostazję w księgach chrztu. Rzecznik Episkopatu: Nie zgadzamy się!

Strona kościelna nie zgadza się z ingerencją procedur świeckich w administrację kościelną - napisał na Twitterze ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu. Odniósł się w ten sposób do informacji, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych nakazał proboszczom odnotowanie w księdze chrztu, że dana osoba wystąpiła z Kościoła katolickiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.01.2014

Der Jesuit, der den Papst aushorchte

Ein Mann aus dem engsten Umkreis von Johannes Paul II. gesteht, dass er den Papst jahrelang ausspioniert hat. Unser Autor hat den Agenten mit der Nummer 10682 in Warschau getroffen.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.11.2013

Jüdische Theologie in Potsdam

Mit großem Bahnhof und einer feierlichen Zeremonie wurde Dienstagbend das neue Institut für Jüdische Theologie („School of Jewish Theology“) im Auditorium Maximum der Universität Potsdam eröffnet: Rund 400 Gäste waren durch den angeleuchteten Eingang, vorbei an TV-Übertragungswagen, hinauf in den Festsaal geströmt.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.11.2013