Andere Grenzregionen/ inne pogranicza

Lapidarium in Slubice wird gereinigt

Das deutsche Lapidarium am Kommunalfriedhof in Slubice ist im Jahre 2012 als Initiative der Regionalforscher Eckard Reiß und Roland Semik vom Historischen Verein zu Frankfurt entstanden. Es handelt sich dabei momentan um eine Sammlung von etwa 40 Grabplatten- und Steinen vom ehemaligen Frankfurter Dammvorstadt-Friedhof aus dem 19. und Anfang des 20. Jahrhunderts. Kurz vor dem Allerheiligentag soll das Gelände wieder gereinigt werden.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.10.2015

Regionalizm i globalizacja

Polskie Towarzystwo Historyczne istnieje już od 1886 roku. Od 1890 co 5 lat organizuje powszechne zjazdy historyków polskich. XIX z kolei odbył się w ubiegłym tygodniu - po raz pierwszy w Szczecinie. Było to więc szczególne wydarzenie dla regionu, zwłaszcza że - jak napisano w odezwie poprzedzającej zjazd - Szczecin „jest miejscem szczególnym, chociaż mało znanym polskim historykom”. Podobnie można powiedzieć o całym naszym regionie. Tym bardziej więc cieszy, że zjazd objął swym zasięgiem także miejsca i osoby z naszej okolicy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.09.2014

Mehr Verbrechen an der Grenze

Über das Thema Grenzkriminalität breiten die meisten Politiker gern den Mantel des Schweigens. Der Chef der Gewerkschaft der Bundespolizei spricht Klartext: Immer mehr Autos werden geklaut, immer mehr Einbrüche verübt.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.02.2014

Ślązacy zaniepokojeni orzeczeniem w sprawie narodowości

Utworzona w maju zeszłego roku Rada Górnośląska zrzesza kilkanaście śląskich organizacji i stowarzyszeń, m.in. Ruch Autonomii Śląska, Związek Górnośląski, Pro Loquela Silesiana, a także właśnie Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Celami Rady są m.in. uznanie narodowości śląskiej, śląskiego za język regionalny oraz wprowadzenie wiedzy o regionie do programów szkolnych.
W czwartek Sąd Najwyższy orzekł, że Ślązaków nie można uznać za odrębny naród i dlatego Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie powinno być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod taką nazwą.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.12.2013

Kutz ostro po orzeczeniu SN: Ślązacy powinni się wk***ć!

Ślązacy ogłosili mobilizację po wyroku Sądu Najwyższego, który uznał, że nie mogą być uznani za odrębny naród. W ciągu 12 godzin od tegoż werdyktu do ich stowarzyszenia zapisało się tyle samo osób co przez ostatnie trzy miesiące. - Ślązacy powinni się teraz wk***ć - komentuje orzeczenie senator Kazimierz Kutz. Nazywa je "skandalem i rozczarowaniem".

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.12.2013

Zachód i wschód w Cedyni

Podczas zakończonych w niedzielę Dni Cedyni doszło do symbolicznego wydarzenia. Burmistrz Adam Zarzycki podpisał partnerską umowę z władzami Horodła - najdalej wysuniętej na wschód gminy w Polsce. Cedynia jest najdalej wysunięta na zachód.

Horodło jest gminą wiejską, położoną nad Bugiem w woj. lubelskim, w powiecie hrubieszowskim. Miejscowość znana jest z tego, że w 1413 r. podpisana tu została jedna z unii polsko-litewskich, przypieczętowana w 1569 r. w Lublinie unią realną.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.06.2013

Minister spraw wewnętrznych wypowiada wojnę białostockim rasistom

- Powodem mojej wizyty jest ostatnie wydarzenie o charakterze rasistowskim, do jakiego doszło. Ale to niejedyny przejaw zła w Białymstoku. Mamy tu do czynienia z pewnym problemem natury ogólnej. Problemem rasizmu i ksenofobii, czyli ideologii, którą mogą wyznawać tylko osoby moralnie zdegenerowane - tak minister podsumowywał wizytę podczas krótkiej konferencji prasowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.05.2013

RPO: Oby wymiar sprawiedliwości stanął na wysokości zadania

- Ależ oczywiście, że powinna zająć się taką sprawą z urzędu. Jeżeli było tak, jak pani mówi, to jest to bardzo istotny element i bardzo niepokojący. Musimy to sprawdzić. Powoli zaczynam tracić równowagę ducha co do sytuacji w Białymstoku.
Tu chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom. Potrafimy to zrobić?

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.04.2013

Galander-Prozess: Was lief da im Hinterzimmer?

Mit Spannung wurde der Prozess gegen Anklams Bürgermeister erwartet, doch dann ging erstmal alles ganz schnell: Richter, Staatsanwälte und Verteidiger berieten sich im Hinterzimmer. Danach wurde der Prozess vertagt.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.01.2013

Nüssesuchen in Zittau

Eine populistische Partei in Tschechien organisiert öffentliche Einkaufstouren nach Deutschland und Polen. Ein vorweihnachtlicher politischer Ausflug an die deutsch-tschechische Preisgrenze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.12.2012