Bogatynia

Konserwator oceni stan domów przysłupowych z Bogatyni

- Nie możemy zachowywać się jak wandale - uważa wojewódzki konserwator zabytków. W czwartek Andrzej Kubik spotkał się u wojewody z wojewódzkim inspektorem nadzoru budowlanego, żeby rozmawiać o domach przysłupowych z Bogatyni.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.08.2010

Kto ocali domy przysłupowe ze zniszczonej Bogatyni

Miłośnicy domów łużyckich obawiają się, że po powodzi Bogatynia pozbędzie się cennych zabytków. We wtorek starosta zgorzelecki powołał komisję, która ma ocenić, które domy da się uratować.

- Domy łużyckie to najcenniejsza rzecz w Bogatyni, ale mamy wrażenie, że pod pretekstem powodzi władze chcą się pozbyć wrzodu i wyburzyć od dawna zaniedbane budynki - mówi Arkadiusz Lipin, redaktor naczelny magazynu "Góry Izerskie".

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.08.2010

Do Bogatyni dojedziemy także z polskiej strony

By dostać się do tego miasta, nie musimy już jechać przez Czechy lub Niemcy - drogowcy w ciągu tygodnia wyremontowali zniszczoną przez powódź drogę. W samym mieście prace porządkowe i odkażanie potrwają jeszcze dwa tygodnie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.08.2010

Bogatynia: mimo powodzi dzieci pójdą do szkół planowo

Nie będzie przeniesienia początku roku szkolnego na terenach zalanych przez powódź. Dwie szkoły w Bogatyni wprawdzie nadal służą jako punkty ewakuacyjne dla mieszkańców, którzy stracili swoje domy, ale do 1 września wszyscy powinni zamieszkać w lokalach zastępczych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.08.2010

Do Bogatyni drogą ze Zgorzelca przejedziemy za tydzień

Jedyna droga dojazdowa od polskiej strony do Bogatyni zostanie naprawiona do końca tego tygodnia. Jeśli w pracach nie przeszkodzą ulewy, w poniedziałek trasa do gminy zniszczonej ubiegłotygodniową powodzią powinna być już przejezdna.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.08.2010

Alarm powodziowy w zalanej Bogatyni

Alarm przeciwpowodziowy ogłosił dzisiaj starosta powiatu zgorzeleckiego dla całego powiatu. Z powodu intensywnych opadów deszczu rzeki w tzn. worku turoszowskim przekroczyły stany alarmowe.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.08.2010

Polen wegen maroder 
Deiche 
in der Kritik

Tatsächlich vergeht kaum noch ein Jahr, in dem nicht irgendwo im Nachbarland nach größeren Regenfällen alte Deiche dem Druck nicht mehr standhalten oder – wie jetzt bei Bogatynia – ein maroder Stausee bricht, der schon vor dem Sturzregen randvoll war. Angesichts dieser immer häufigeren Katastrophen dämmert es sowohl der Bevölkerung als auch den Politikern, dass der Hochwasserschutz seit Jahrzehnten vernachlässigt wird.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.08.2010

Czy można było obronić Bogatynię przed kataklizmem?

Gdyby samorządowcy czytali ostrzeżenia o zagrożeniach powodzią, straty byłyby dużo mniejsze - uważa Rafał Jurkowlaniec, wojewoda dolnośląski.
Komunikaty o zagrożeniu wysyłane w piątkowe południe do gmin przez służby wojewody zostały zbagatelizowane.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.08.2010

Bogatynia nie jest sama

W pierwszej kolejności pieniądze otrzymają najbardziej potrzebujący.
- Oczywiście zasiłki będą wypłacane przez cały czas, czyli następna tura wypłat już jutro - powiedział zastępca burmistrza Bogatyni Jerzy Stachyra.
Tymczasem nie tylko pieniądze są potrzebne mieszkańcom Bogatymi: środki czystości i narzędzia niezbędne do sprzątania, paliwo, środki na wczasy dla dzieci z Bogatymi oraz około tysiąca mieszkań - tak rozkłada się piramida potrzeb mieszkańców Bogatymi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.08.2010

Liczenie ruin, sprzątanie i wyburzanie

Ogrom zniszczeń w zalanej w sobotę przez ulewę i potok Miedzianka 18-tysięcznej Bogatyni tylko w części obrazuje ekspertyza Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Wskutek kataklizmu zawaliło się kilkanaście budynków, a aż 600 – według wstępnych danych – jest uszkodzonych. Z przebadanych pierwszych 45 domów aż 22 trzeba wyburzyć, a siedem – wyłączyć z użytkowania.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.08.2010