Puszcza Białowieska

Wielki spór o Puszczę Białowieską - Nauka poszła w las

Ogromna dyskusja po tekście o Puszczy Białowieskiej. Publikujemy listy nadesłane do redakcji, dotyczące artykułu dr. inż. Jana Łukaszewicza pt. „Zapuszczona puszcza”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.01.2012

Polnischer Urwald - Stars im Blitzlicht

"Den scheuen Tieren kommt man am besten im Schnee auf die Spur - wie Luchsen, Wölfen, Elchen oder Rothirschen", sagt Czeslaw Okolow. Deswegen reisen viele Naturfreunde im Winter in die kleine Siedlung mit ihren Holzhäusern und der Backsteinkirche. Von hier sind es nur zwei Kilometer bis zur weißrussischen Grenze, deren drei Meter hoher Stacheldrahtzaun auch für die Wisente eine unüberwindliche Barriere bildet.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.09.2011

Cięcia w puszczy

Tylko od początku roku w dziesięciu miejscach w Puszczy Białowieskiej dokonano cięć zagrażających przyrodzie - alarmuje Greenpeace.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.02.2011

Puszcza czeka na Twoją pomoc

Samorządy w 2000 r. dzięki poprawce do ustawy o ochronie przyrody zyskały prawo do blokowania planów powiększania i tworzenia nowych parków narodowych. Weto dotyczy nie tylko terenów prywatnych i gminnych, ale także należących do skarbu państwa. Samorządy nie chcą parków, bo wolą chronić interesy lobby łowieckiego i drzewnego. Ekolodzy przypominają, że od 2001 r. w Polsce nie powstał żaden nowy park narodowy. Lokalne samorządy blokują m.in. utworzenie Mazurskiego Parki Narodowego i rozszerzenie białowieskiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.09.2010

Puszcza mniej wycięta?

Minister środowiska Andrzej Kraszewski obiecał ekologom, że ograniczy wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. Ta deklaracja zakończyła protest działaczy Greenpeace'u, którzy od środy okupowali dach ministerstwa, z transparentem "I love Puszcza". Ekolodzy domagali się ograniczenia wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej do 30 tys. m sześc. rocznie (tyle ich zdaniem wystarczy dla potrzeb miejscowej ludności, a wycina się rocznie 100 tys. m drzew) oraz całkowitego zakazu cięć w okresie lęgowym ptaków (1 marca - 31 sierpnia).

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.08.2010

Z miłości do Puszczy

Akcja działaczy Greenpeace z Polski, Finlandii, Austrii i Węgier zaczęła się kilka minut po godz. 9. Postawiła na nogi policję. - Ekolodzy weszli na dach po piorunochronie. Poprosiliśmy ich, by zdjęli banner i zeszli z dachu. Nie posłuchali. Na razie nie będziemy ich ściągać - przyznała Edyta Wisowska z policji.
Ekolodzy zaczęli rozbijać przed ministerstwem "zielone miasteczko". - Dość wycinania Puszczy Białowieskiej: to nasz krzyk rozpaczy - mówił Robert Cyglicki, szef Greenpeace Polska. - Puszcza od lat jest dewastowana.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.08.2010

Europa uratuje Puszczę Białowieską?

Komisja Europejska dowie się, jak Polska traktuje Puszczę Białowieską - zapowiedziały wczoraj WWF Polska, Greenpeace, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Te największe polskie organizacje zajmujące się ochroną środowiska mają kolejne dowody, że gospodarka leśna prowadzona w Puszczy Białowieskiej, ostatnim nizinnym lesie naturalnym strefy umiarkowanej, prowadzi do jej degradacji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.08.2010