psm

Donald Tusk dla "Corriere della Sera": nie można zostawić Europy Paryżowi i Berlinowi

To, że kanclerz Merkel i prezydent Sarkozy przejęli ster, jest już jasne. To jednak nie powinno przekładać się na trwały monopol polityczny; nie można pozostawić Europy dwóm stolicom – mówił Tusk. Aktywności Paryża i Berlina nie należy krytykować. To my powinniśmy być bardziej obecni i nie pozostawiać im inicjatywy – dodawał. Tusk podkreślił, że mówiąc „my”, ma na myśli także Włochy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.01.2012

Komisja Majątkowa przekazała Kościołowi ponad 143 mln zł. ''To za mało"

Komisja Majątkowa w czasie 20 lat swojej pracy przekazała stronie kościelnej - w ramach rekompensat i odszkodowań - ponad 65 tys. 537 ha i ponad 143, 5 mln zł - poinformowali współprzewodniczący Komisji. Według nich, do rozpatrzenia pozostało jeszcze 216 spraw.
Kościół niezadowolony z wyników Komisji Majątkowej

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.03.2011

Przed premierą "Złotych żniw". "Żyd, który pojawiał się we wsi, był tragarzem strachu"

"Żyd we wsi był tragarzem strachu". Engelking-Boni przyznaje, że obraz Żydów - którzy próbują przeżyć po likwidacji gett i masowych deportacjach do obozów zagłady, pukają od drzwi do drzwi, a drzwi są im przed nosem zamykane - ma w głowie od czasu, kiedy rozpoczęła badania na ten temat. Już w tej chwili widać zainteresowanie tą tematyką - mówiła Engelking-Boni. -Dwie książki , które są publikowane przez nasze Centrum i ukażą się w przyszłym tygodniu, już teraz cieszą się sporym zainteresowaniem. Mówię o książce prof. Jana Grabowskiego "JUDENJAGD. Polowanie na Żydów 1942-1945.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.02.2011

Polscy uczniowie dostaną w Niemczech nawet 1000 euro miesięcznie za naukę

Od 1 września absolwent polskiego gimnazjum będzie mógł uczyć się w niemieckiej szkole zawodowej i odbywać praktykę w niemieckiej firmie. W pierwszej klasie zarobi do 600 euro miesięcznie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.02.2011

"Unia była warta mszy" - Leszek Miller w TOK FM o relacjach SLD z Kościołem

- Jeśli poszukać jakiejś mojej decyzji, która byłaby jakoś szczególnie zachwycająca Kościół, to takiej nie było - zapewniał w Poranku TOK FM były premier Leszek Miller. - Przede mną stał najważniejszy egzamin: zakończenie negocjacji europejskich i wygranie referendum akcesyjnego, dlatego starałem się współdziałać z Kościołem w tym względzie. Aby nie było sytuacji, że w dniu referendum tysiące hierarchów czy proboszczów powie: nie głosujmy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.10.2010

W Krakowie powstanie muzeum przesiedleń

- To nie odpowiedź na inicjatywę Eriki Steinbach - zapewnia dr Hubert Chudzio z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pomysłodawca utworzenia Centrum Dokumentacji Przymusowych Migracji Polaków.
W Instytucie Historii na Uniwersytecie Pedagogicznym badania nad przymusowymi przesiedleniami trwają od 2004 r. Od tego czasu studenci m.in. zbierali świadectwa mieszkańców Ziem Zachodnich, Sybiraków oraz inwentaryzowali polskie cmentarze w Afryce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.09.2010