Auschwitz

Taniec pamięci

Jak opowiadać o Zagładzie następnym pokoleniom? Adam Adolek Kohn przeżył Oświęcim i mieszka w Australii. Ma dwie córki, sześcioro wnuków i dwóch prawnuków. I z dnia na dzień stał się sławny dzięki wideo „Dancing Auschwitz”, które jego córka wstawiła na YouTube. Przez cztery i pół minuty bez mała 90-letni oświęcimiak tańczy w rytm znanego przeboju „I will survive” wraz z córką i wnuczkami na rampie, przed komorą gazową i piecem krematoryjnym. Najpierw niepewnie, potem coraz bardziej ochoczo. W ciągu kilku dni wideo obejrzało pół miliona widzów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.05.2011

Wspólne modlitwy w Muzeum Auschwitz-Birkenau

Około 150 osób - muzułmanów, Żydów, chrześcijan - oddało wczoraj w Muzeum Auschwitz-Birkenau hołd ofiarom hitlerowskiego obozu. Wśród nich byli m.in. arcybiskup Paryża Andre Vingt-Trois, wielki mufti Bośni i Hercegowiny Mustafa Ceric i były główny rabin Izraela Meir Lau.
- Jesteśmy tu razem i modlimy się o pokój. Pamiętając, co się stało, idziemy w kierunku przebaczenia, a nie zapomnienia. Takie spotkania zbliżają ludzi - mówił kardynał Stanisław Dziwisz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.02.2011

Komorowski i Wulff rozmawiali w Oświęcimiu z młodzieżą

Od spotkania z młodzieżą prezydenci Bronisław Komorowski i Christian Wulff rozpoczęli uroczystości 66. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Spotkanie zakończyło się tuż przed południem. W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu prezydenci rozmawiali z byłymi więźniami i młodzieżą z Polski i Niemiec o pamięci historycznej. Debatę zatytułowano "Co pozostaje w pamięci... Historia Europy, nadzieja Europy".

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.01.2011

Prof. Władysław Bartoszewski apeluje w Auschwitz

W byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau trwają uroczystości 66. rocznicy jego wyzwolenia. Prof. Władysław Bartoszewski wygłosił apel o zachowanie tego miejsca dla przyszłych pokoleń.
O godz. 14 uroczystości rozpoczęły się w budynku centralnej sauny. Podczas funkcjonowania obozu Niemcy rejestrowali w niej więźniów z całej okupowanej Europy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.01.2011