RBB Funkhaus Europa - Polski Magazyn Radiowy

Jerzy Margański, nowy ambasador Polski w Niemczech

Jerzy Margański jest nowym ambasadorem Polski w Niemczech. Były ambasador w Wiedniu otrzymał dziś nominacje od ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Specjalnie dla radia Funkhaus Europa Jerzy Margański poruszył sprawy dotyczące Polaków w Niemczech.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.01.2013

O wspólnej przyszłości - XV Forum Polsko-Niemieckie w Berlinie

rzyszłość Polski i Niemiec w Europie oraz perspektywy dla Trójkąta Weimarskiego były głównymi tematami XV Forum Polsko-Niemieckiego. Pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski ocenił, że bieżący rok może okazać się przełomowym w stosunkach polsko-niemieckich. Jaka jest na to szansa? Tomasz Kycia zapytał o to Minister Stanu w niemieckim MSZ Cornelię Pieper oraz Krzysztofa Miszczaka z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.04.2011

Na szparagi czas - Polacy wracają na niemieckie plantacje

Otwarcie rynku pracy dla pracowników sezonowych ułatwiło nam życie – zgodnie twierdzą hodowcy szparagów w Brandenburgii. Od początku 2011 roku prostsze stały się procedury zatrudnienia w Niemczech. Na plantacje w Beelitz zgłosiła się rekordowa liczba Polaków. Będą zbierać szparagi od połowy kwietnia do 24 czerwca. Zagłębie szparagowe Beelitz pod Berlinem odwiedziła Elżbieta Stasik.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.04.2011

Od poniedziałku do piątku o godz. 22.00 zaprasza polska redakcja radia Funkhaus Europa

Tłumaczyć czyli zrozumieć - Ryszard Turczyn laureatem nagrody im. Karla Dedeciusa
Ryszard Turczyn przełożył m.in. "Pianistkę" Elfriedy Jelinek, teksty Jeana Ameryego i Güntera Wallraffa, ale tłumaczył także literaturę popularnonaukową Guido Knoppa orazt pseudonaukową Ericha von Dänikena. Wraz z Esther Kinsky został laureatem Nagrody im. Karla Dedeciusa 2011 dla polskich i niemieckich tłumaczy. Z Ryszardem Turczynem o jego zawodzie i pasji rozmawiał Jacek Tyblewski.

Dyplomy według uznania - Niemcy upraszczają nostryfikacje

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.04.2011

"Złote żniwa" przed premierą

„Jestem Polakiem i opisuję rzeczywistość, która w moim pojęciu jest rzeczywistością dramatyczną i straszliwą” – twierdzi Jan Tomasz Gross, autor kontrowersyjnej książki o trudnych relacjach polsko-żydowskich podczas II Wojny Światowej. „Przeczytajmy, zdenerwujmy się, odkryjmy coś, czego nie wiedzieliśmy. Spróbujmy zrozumieć i szukajmy opracowań ukazujących inną perspektywę” – radzi Robert Traba, dyrektor Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Rozmowy przeprowadził Tomasz Kycia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.03.2011

Polski Magazyn Radiowy

Polska partia w Niemczech. Znany adwokat zakłada polityczną reprezentację Polonii; Basil Kerski dyrektorem ECS. Naczelny „Dialogu” pokieruje solidarnościowym centrum; Wedding Mekką artystów. Czyli nowe oblicze emigranckiej dzielnicy; Sukces Polonii! Obrady okrągłego stołu przed 20 rocznicą Traktatów Polsko-Niemieckich; Słowiańska dusza z Berlina. Między polską muzyką ludową a Einstürzende Neubauten; Humboldt dla Jana Awrejcewicza. Prestiżowa nagroda dla polskiego naukowca; Po partnersku: Berlin-Warszawa. Współpraca miast widziana oczami społeczników; Legalni w Niemczech, nielegalni w Polsce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.03.2011

Pierwszy był Polański

Historia polskiej obecności na Berlinale
Nagroda dla ponad 80-letniego reżysera za wytyczanie nowych kierunków kina, nigdy nie odebrany i zaginiony Złoty Niedźwiedź, wielki powrót reżysera przebywającego ... w areszcie domowym. Historia Berlińskiego Festiwalu Filmowego pełna jest wydarzeń z polskim udziałem, które same mogłyby być materiałem na niezłe scenariusze filmowe. Tuż przed rozpoczęciem 61. edycji Berlinale (10 lutego) dzieje polskich filmów na festiwalu przypomina Maciej Wiśniewski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.02.2011

Historia bez polityki?

Koncepcja upamiętnienia wysiedleń była przedmiotem zaciekłych sporów politycznych w Niemczech i w Polsce. Teraz czas na debatę historyków. W piątek w Berlinie po raz pierwszy zebrała się rada naukowa fundacji „Ucieczka, wypędzenie, pojednanie”. Wśrod 15-tu naukowców z 5-ciu krajów jest dwóch polskich historyków: Krzysztof Ruchniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego (na zdjęciu) i Piotr Madajczyk z PAN-u. Czy jest szansa na historyczną debatę bez politycznego balastu? Tomasz Kycia rozmawia o tym z naszym reporterem Maciejem Wiśniewskim.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.01.2011