Michał Szczęch

Tak kwitnie chuliganka. Zadyma w Krośnie Odrz.

- Było super! Atmosfera cudowna - mówią ci, którzy wybrali się na mecz Polska - Grecja do "strefy wspólnego kibicowania”. Super i cudownie było do czasu, aż miejscowi chuligani z pięściami rzucili się na ochronę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.06.2012

Wysiedlili ludzi w Wigilię. Wieś, która zniknęła...

Sklepowa Celina z Bronkowa zadzwoniła do gminy, że w Czeklinie Drabina została. - No i co? Jak została, to widocznie niepotrzebna - odpowiedzieli w urzędzie. Myśleli, że o taką ze szczeblami chodzi. Chodziło o rodzinę Drabinów, o których przy przesiedleniu zapomniano, gdy wieś szła do likwidacji. Po 12 latach pracy w PGR-ze takie coś?!

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.11.2011

List wójta w sprawie kopalni budzi emocje

Kopalnia ma być czy nie? Większość mieszkańców jej nie chce. Okazali to w referendum. Choć jest też grupa zwolenników inwestycji, którzy upatrują w niej szansę na rozwój gminy, na pracę i lepsze życie. Przeciwnicy podkreślają przede wszystkim negatywny wpływ na środowisko naturalne. Przywołują wiele przykładów, pokazując co dzieje się tuż za granica, gdzie odkrywkowa kopalnia funkcjonuje od dawna. Przedstawiciele sąsiedniej niemieckiej gminy też protestują. Przyjeżdżają nawet na akcje, spotkania z polskimi przeciwnikami wielkiej inwestycji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.09.2011

W Gubinie i Krośnie będą nowoczesne targowiska?

Czy Krosno Odrz. i Gubin doczekają się nowoczesnych targowisk, na miarę XXI wieku? Pojawiła się szansa. Chodzi o program "Mój Rynek”, na który rząd chce wydać 70 mln zł. Dla woj. lubuskiego przypadnie z tej puli 7,5 mln.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.08.2011

Rowerem przez świat

Bogusław Rusiewicz jest na emeryturze. Ma 67 lat. Dorabia jako taksówkarz. W wolnych chwilach jeździ po Polsce i Europie. Na rowerze. A w mieście wozi turystów rikszą, którą sam skonstruował. Rowerowa turystyka to dla pana Bogusława pasja i sposób na życie. Jego znak rozpoznawczy? Jaskrawożółta koszulka, herb Krosna na ramieniu, a na plecach nadrukowane zdjęcie mostu i napis: "Krosno Odrzańskie od razu urzeka”. W ten sposób reklamuje swoją małą ojczyznę. Jest 238 rowerzystą w Polsce, który zdobył kolarską odznakę turystyczną za wytrwałość. I drugim krośnianinem z takim odznaczeniem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.07.2011

Co mogą obejrzeć turyści w Gubinie?

Niedawno był w naszym mieście zielonogórzanin Tomasz Krupa. Przyjechał zobaczyć Farę. Zwiedził i wrócił do domu. Nie miał przewodnika, szlaków turystycznych nie dojrzał, więc pozostałe atrakcje przeszły mu koło nosa. A szkoda. Z czego może żyć małe miasteczko? Jeśli funkcjonuje w nim przemysł, to żyje głównie z fabryk i kopalni. Perspektywa otwarcia kopalni pod Gubinem to jednak śpiew przyszłości, możliwe, że odległej. Miasteczko może żyć również z handlu, zwłaszcza, gdy leży w pasie przygranicznym.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.07.2011

Niemcy u nas uczą się zawodu

Pracują w biurach, w fabrykach mebli, firmach ochroniarskich, restauracjach a nawet w prosektorium. Przyjechali z Niemiec, by uczyć się u nas zawodu. Przy okazji poznają polską kulturę i... burzą stereotypy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.03.2011