Ełk

Od NSDAP do UB. Niewygodna historia mazurskiego miasta

Ełk obecnie kojarzony z wypoczynkiem i letnimi atrakcjami, to także miasto zapomnianych, często niewygodnych historii. Wzięli się za nie autorzy "Spacerownika", którzy przejrzeli archiwa IPN i berlińskiego Centrum Badań Historycznych. Odnaleźli cenne dokumenty i fotografie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.10.2012

Ostatni taki powrót

„Fakt” poinformował, że Ełk nagradza „byłego nazistę”. Ale burza w mieście nie wybuchła. Nawet najgłupsza informacja z brukowca nie była w stanie rozerwać dobrze już zabliźnionych ran. W sali ełckiego Centrum Kultury ponad 300 osób czeka cierpliwie na spotkanie z mocno spóźnionym gościem. Wyjechał ponad 70 lat temu, od tego czasu na Mazurach się nie pojawił, nawet kiedy czas zaczął sprzyjać.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.10.2011

Was ist Heimat?

Siegfried Lenz, heute 85 Jahre alt, gehört nicht zu dieser Gemeinde der Sehnsuchtskranken - was ihm nicht selten als Herzlosigkeit ausgelegt worden ist. 1926 wurde er in dem masurischen Städtchen Lyck geboren. Wer seine masurischen Geschichten "So zärtlich war Suleyken" und seinen Roman "Heimatmuseum" gelesen hat, weiß, wie intensiv der junge Lenz in den kaum 15 Jahren, die er in seiner Geburtsstadt verbracht hat, dieses alte, verschlafene Masuren in sich eingesogen hat.
Seine Geburtsstadt hat ihm die Ehrenbürgerwürde - die erste überhaupt in der Geschichte der Stadt - verliehen.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.10.2011

Strach przed plakatami z gejami

Przewoźnicy w Ełku i Inowrocławiu nie zgodzili się, by zawiesić w autobusach w ramach akcji "Miłość nie wyklucza" zdjęcia gejów i lesbijek. Powód? - Wzbudzą agresję u młodszych, a starszych wprowadzą w zły nastrój - tłumaczą. Akcję "Miłość nie wyklucza" przygotowała warszawska grupa Tel-Aviv. Chce w ten sposób zwrócić uwagę na brak ustawy o związkach partnerskich.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.04.2011

Przedszkola - to działa!

Kiedy miasto Ełk postanowiło, że nie przyjmie dzieci z okolicznych wsi do przedszkoli, bo się przepełniły, wójt wiejskiej gminy Ełk w pół roku otworzył przy szkołach siedem oddziałów dla przedszkolaków. Zamiast 60, jak było wcześniej, we wrześniu zgłosiło się aż 270 dzieci i kilkanaścioro z miasta. - Wreszcie mają równy start - chwali się wójt Antoni Polkowski. Wydał milion złotych i ma gwałtowny wzrost uprzedszkolnienia z 15 aż do 70 proc.
Veröffenlichung/ data publikacji: 25.03.2011