Królewiec

Polska, Niemcy i Rosja ganią Łukaszenkę

Sobotnie spotkanie w Kaliningradzie (polscy dyplomaci konsekwentnie mówili "Królewiec") było pierwszym spotkaniem polsko-niemiecko-rosyjskiego trójkąta. Pomysł narodził się podczas spotkania Sikorskiego i Westerwellego na początku roku w Berlinie. Niemcy zdecydowali się na takie rozmowy, bo po wojnie Rosji z Gruzją w sierpniu 2008 r. uznali, że ich polityka wobec Moskwy znalazła się w ślepym zaułku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.05.2011

Pierwszy taki szczyt

Szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji ostro potępili Białoruś. Rosjanin był ostrożniejszy. To było pierwsze spotkanie w takiej formule. W Królewcu (ros. Kaliningrad) spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Rosji. Jak mówili nieoficjalnie polscy dyplomaci, Radosław Sikorski, Guido Westerwelle i Siergiej Ławrow w bardzo szczery sposób rozmawiali o stosunkach Rosja–UE w kontekście zbliżającego się polskiego przewodnictwa w Unii. Między innymi o możliwości zniesienia wiz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.05.2011

Historia dogania codzienność

W sobotę 21 czerwca ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Rosji mają się spotkać w Królewcu/Koenigsbergu/Kaliningradzie. Rozbieżność nazw tego starego miasta, związanego z historią trzech krajów, symbolizuje pokrętność dróg dziejowych, jakie łączyły i dzieliły Polaków, Niemców i Rosjan. Saldo historyczne, zdawałoby się, nie sprzyja ich zbliżeniu, ale przemawiają za nim polityczny rozum, dobra wola i niezgoda na dziejowy fatalizm.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.05.2011