Agnieszka Domanowska

Bo ten Żyd to był nikt. Śledztwo w sprawie mordu w Wąsoszu

Ilu Żydów zginęło w lipcu 1941 roku czasie pogromów w Wąsoszu? I gdzie pochowano ciała? Archeolodzy przez dwa dni prowadzili odwierty na okolicznych polach. Zbiorowa mogiła jest ogrodzona, ale prokuratorzy z białostockiego IPN-u mają wątpliwości, czy ciała zamordowanych rzeczywiście leżą w tym miejscu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.11.2012

Bili kosami i motykami. Żydówki się nie broniły.

Żydzi byli darmową siłą roboczą. Właściciele majątków wypożyczyli kobiety z getta do pracy - taka była wówczas praktyka. - Rolnik wpłacał Niemcom pewną kwotę za wynajęcie osób z getta do pomocy w gospodarstwie. Korzyść mieli z tego wszyscy - i Niemcy, którzy otrzymywali pieniądze, i Polacy, bo mieli tanią siłę roboczą. Także Żydzi byli zadowoleni, bo mogli zdobyć żywność poza gettem - mówi Radosław Ignatiew.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.06.2012

Nienawiść na synagodze w Orli

"Żydzi, do gazu", "Cała Polska dla Polaków", "White power" - takie hasła czerwonym sprayem ktoś napisał na synagodze w Orli. Kto? - Na pewno nikt z nas. Dla nas to cios - mówią miejscowi. Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy, są zbulwersowani. Profesor Małgorzata Kowalska z Instytutu Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku, która od lat spędza wakacje w Orli, ma nadzieję, że będzie to początek pozytywnych przemian.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.08.2011