Moryń/Mohrin

Geopark nagrodzony

W piątej edycji konkursu marszałka województwa „Najlepsza przestrzeń publiczna województwa zachodniopomorskiego” laureatem został Geopark - Kraina Lodowca nad Odrą w Moryniu. W tym roku nie przyznano nagrody głównej, lecz trzy równorzędne wyróżnienia, które - obok Morynia - otrzymały: Szczecin za modernizację nadodrzańskich bulwarów i Świnoujście za przebudowę placu Wolności.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.06.2014

Konferencja na jubileusz

Trwają obchody 750-lecia kościoła w Moryniu - jednej z najstarszych świątyń w województwie. W najbliższą sobotę 26 października w sali konferencyjnej moryńskiego Regionalnego Biura Geoparku (pl. Wolności 2) odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Od chrystianizacji do współczesności. Z dziejów kościoła Świętego Ducha w Moryniu z okazji jego 750-lecia”. Organizatorami są: miejscowa parafia rzymskokatolicka i Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” w Chojnie. Patronat merytoryczny: Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Początek o godz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.10.2013

Geopark otwarty

Oficjalne otwarcie moryńskiego Geoparku odbyło się 31 maja. Jest to część współfinansowanego przez Unię Europejską przedsięwzięcia pod nazwą „Centra informacyjne i infrastrukturalna rozbudowa miejsc atrakcyjnych turystycznie w miejscowościach Ziethen i Moryń dla intensywnego wykorzystania turystycznego interesujących krajobrazów ukształtowanych przez lodowiec po obu stronach Odry - Geopark Kraina Lodowca nad Odrą”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.06.2012

Moryń jeszcze atrakcyjniejszy

Coraz bliżej finału są prace przy polsko-niemieckim Geoparku Kraina Lodowcowa nad Odrą. Przypomnijmy, że dwa jego centra tworzone są w Gross Ziethen koło Joachimsthal i w Moryniu, gdzie w zmodernizowanym budynku dawnego kina powstaje regionalne biuro, obsługujące polską część geoparku. Starannie wyremontowano i wyposażono salę widowiskowo-konferencyjną, w której na co dzień znajdzie swe miejsce Galeria Epoki Lodowcowej. Ale to nie jedyna inwestycja, wzbogacająca dzięki geoparkowi Moryń, który i tak jest atrakcyjny turystycznie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.11.2011

Stare zdjęcia i węgorz po berlińsku

Szczególny gość zjawił się niedawno w Moryniu. Była to Barbara Essen-Behrendt z Holandii - prawnuczka moryńskiego mistrza rybackiego Heinricha Wetzela, żyjącego tu w latach 1855-1934. Ona sama urodziła się już w Niemczech Zachodnich, ale w dzieciństwie babcia i ojciec opowiadali jej dużo o Moryniu. Warto dodać, że siostra babci - Elisabeth Wetzel była żoną ostatniego niemieckiego burmistrza - Willego Greisera.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.09.2011