Nowy Tomyśl

Zapomniana autostrada

30 listopada oddano do użytku autostradę A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Budowa 106- kilometrowego odcinka trwała dwa lata i została ukończona przed czasem. Z całą pewnością roboty ciągnęłyby się dłużej, gdyby nie tysiące żydowskich robotników przymusowych, którzy w pierwszych latach II Wojny Światowej przygotowali teren pod budowę autostrady Rzeszy z Frankfurtu nad Odrą do Poznania.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.12.2011

Raz, dwa... A2 otwarta! Z Wałęsą, Kwaśniewskim i Komorowskim

Jest nowa, równa jak stół i razi bielą. Betonowa autostrada z Nowego Tomyśla do Świecka połączy Warszawę z Berlinem. To nią przyjadą do nas kibice piłki nożnej na Euro 2012! Na ten moment kierowcy czekali wiele lat.
Jednojezdniowa krajowa "dwójka", która wiedzie do granicy z Niemcami od dawna jest zbyt ciasna. Czas podróży skróci się o połowę. Jutro autostradę przetestują pierwsi kierowcy. Pojadą nowym odcinkiem pomiędzy Nowym Tomyślem a Świeckiem.W środę autostradę otworzył uroczyście Bronisław Komorowski, prezydent RP. Gala odbyła się przy zjeździe w Trzcielu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.12.2011

Neue Autobahn von der Oder in Richtung Poznan wird übergeben

Die neue polnische Autobahn 2 von der Oder bis Nowy Tomysl wird heute übergeben. Zu dem Festakt bei Trzciel werden Polens Staatspräsident Bronislaw Komorowski und Brandenburgs Ministerpräsident Matthias Platzeck (SPD) erwartet.
Mit dem 106 Kilometer langen Teilstück wird die Lücke zwischen der deutschen A 12 und dem polnischen Autobahnnetz geschlossen. Von Nowy Tomysl führt die West-Ost-Autobahn seit 2004 via Poznan (Posen) bis in die Nähe von Lodz. Am Teilstück bis Warschau wird noch gearbeitet.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.11.2011

Autostrada A2 gotowa, ale tiry na nią nie wjadą

Dziś prezydent Bronisław Komorowski ma otworzyć lubuski odcinek autostrady A2. Uroczystość odbędzie się na węźle koło Trzciela. Szkopuł w tym, że ciężarówki nie będą mogły wjeżdżać, ani zjeżdżać w tym miejscu.Oficjalne otwarcie zaplanowano na 16.00, chociaż drogowcy zapowiadają, że pierwsze samochody przetestują świeży beton dopiero o północy. Autostrada ma być przysłowiowym oknem na świat dla Lubuszan. I będzie, ale nie dla właścicieli firm transportowych z północno-wschodniej części województwa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.11.2011

Autostrada jest praktycznie gotowa. Do maja pojeździmy za darmo

W nocy z 30 listopada na 1 grudnia ma być otwarta jedyna autostrada w regionie - A2 od Nowego Tomyśla do granicy z Niemcami. Sprawdzaliśmy, czy drogowcy dotrzymają terminu. Na otwarciu A2 zyska cały region, bo droga ta oznacza szybką komunikację w kierunku wschód-zachód. Może wreszcie będzie na tej trasie mniej wypadków, bo dziś po obecnej „dwójce” tiry i auta jadą niemal zderzak w zderzak. To się powinno zmienić, gdy ciężarówki pojadą A2. I do maja pewnie tak będzie, bo jazda autostradą będzie bezpłatna.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.11.2011