Gazeta Słubicka

Były koszary, są akademiki. Historia koszar wojskowych w Słubicach

Teren, gdzie dziś znajduje się miasteczko akademickie, ma swoją ciekawą historię. To tu m.in. były koszary wojskowe, które powstały jeszcze w XIX w.

Koszary bez uszczerbku przetrwały II wojnę światową. Po jej zakończeniu i opuszczeniu Słubic przez Armię Czerwoną w 1946 r., kompleks przyznano Wojsku Polskiemu. Od początków czerwca 1945 r. stacjonowały tutaj również pułki piechoty, które miały rozminować tereny wokół Słubic.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.10.2017

"Polonia" była w Słubicach i we Frankfurcie nad Odrą

Na prawym brzegu Odry - pierwszy po wojnie hotel w mieście. Na lewym - restauracja z polską kuchnią... Po obu tych miejscach nie ma już dziś śladu...

Zanim w Słubicach powstał pierwszy hotel, była tu odlewnia żelaza i kotlarnia rodziny Gutmann. Kompleks zabudowań przy Roßstraße 1 (obecnie ul. Daszyńskiego 1) należał do jednego z najważniejszych przedsiębiorstw przedwojennych Słubic (niem. Dammvorstadt) obok fabryki jedwabiu, bielniku wosku rodziny Harttung i fabryki broni rodziny Collath.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.07.2017

Obóz w Świecku kryje wstrząsające historie

Nazwa "Oderblick" - Widok na Odrę, brzmiała niewinnie. Tymczasem na terenie obozu karnej pracy wychowawczej w Świecku działały się rzeczy straszen. Na początku 1941 r. przebywało tu około 600 osób, w większości Polacy, ale też Żydzi, którzy byli zmuszani do wyniszczającej pracy. Służby obozowe stosowały też różnego rodzaju kary fizyczne. Codziennie chowano co najmniej kilku zmarłych na terenie obozu, jeśli nie z wycieńczenia, to przez mordercze tortury.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.05.2017

Skąd się u nas wzięła "Mała Moskwa"?

Najpierw od XVIII w. d 1945 r. była tu fabryka i bielnik wosku, w okresie Belle Epoque koszary, od lat 20. powstawały w tym miejscu tanie budynki mieszkalne, w których po wojnie ulokowano przybyszów z rejonu Karpat Wschodnich i zza Buga.

W przeciwieństwie do Legnicy, zwanej kiedyś "Małą Moskwą", określenie słubickiej "Moskwy" nie pochodzi wcale od radzieckich żołnierzy, którzy do 1946 r. stacjonowali na terenie miasta, W prawdzie w tej części Słubic przez krótki okres działał obóz specjalny NKWD nr 6, ale nie kierowali nim żołnierze, lecz funkcjonariusze radzeckiego aparatu bezpieczeństwa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.04.2017

Ewald Christian von Kleist. To jego imię nosiła wieża widokowa w przedwojennych Słubicach!

Największym walorem badania historii, zarówno tej powszechnej, jak i lokalnej jest to, że ta niemal nigdy nie ukazuje się czarno-biała. Zawiera różne odcienie i wielokrotnie zaskakuje. Przykłady? Niemiecki kapłan odprawiający pierwsze powojenne Msze Święte w Słubicach, burmistrz Słubic jako potomek niemieckiej rodziny z Bambergu, a blisko 200 lat wcześniej pruski oficer – najsłynniejsza ofiara bitwy pod Kunowicami, którego rodzina miała słowiańskie pochodzenie i nosiła nazwisko... Kleszcz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.03.2017

Fisharmonia na starej szafie... czyli historia parafii NMP Królowej Polski w Słubicach

Z okazji 70. rocznicy pierwszej misji świętej w Słubicach i przy okazji uruchomienia nowej strony internetowej parafii NMP Królowej Polski w Słubicach, tj. www.slubicecm.pl warto pokusić się o sporządzenie rzetelnego przyczynku do historii tej najstarszej słubickiej parafii. Erygowana 16 lutego 1948 r., od początku prowadzona jest przez Księży Misjonarzy ze Zgromadzenia Misji św. Wincentego à Paulo w Krakowie. Kroniki parafialne oraz monografia „Słubice 1945-1995” pod redakcją prof.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.02.2017

Przedostatnia dekada XIX w. Młodzieńcze wspomnienia mieszkanki przedwojennych Słubic

W lipcu 1886 r. na wschodnim brzegu Odry powstało Stowarzyszenie na rzecz frankfurckiego Przedmieścia Dammvorstadt (Bezirksverein der Dammvorstadt). Przedmieście to rozciągało się na terenie dzisiejszych Słubic i stanowiło największą pod względem powierzchni dzielnicę Frankfurtu nad Odrą.

Stowarzyszenie według własnych słów miało integrować różne grupy społeczne aktywnie zainteresowane gminnymi sprawami w dzielnicy i miało zdobywać posłuch wśród administracji miejskiej przy rozwiązywaniu konkretnych trosk i problemów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.01.2017

Historia neoklasycystycznej willi Deckera przy ul. 1 Maja 12 w Słubicach

W mijającym roku wiele budynków na terenie gminy Słubice doczekało się prac renowacyjnych. Ruszył też remont neoklasycystycznej willi M. Deckera przy ul. 1 Maja 12. To dobra okazja poznać bliżej dzieje i walory architektoniczne tego obiektu...

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.12.2016

Prywatne wspomnienia transgraniczne w opowieściach słubiczan i frankfurtczyka

Dział regionalny biblioteki miejskiej w Słubicach to kopalnia wiedzy na temat regionu. Znajdziemy w nim bardziej lub mniej popularne publikacje zawierające osobiste wspomnienia i to niekoniecznie osób, które piastowały główne stanowiska lokalnej administracji, ale po prostu zwykłych mieszkańców...

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.07.2016

Podsłubickie wioski w okresie wykupu przez radę miejską Frankfurtu nad Odrą

Gmina Słubice to nie tylko miasto, ale i pobliskie sołectwa, z czego pięć przez kilka stuleci funkcjonowało jako tzw. wsie rajcowskie podległe Frankfurtowi nad Odrą. Chodzi o Kunice, Rybocice, Świecko, Kunowice oraz Drzecin i to o nich właśnie będzie ten artykuł...

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.06.2016