Marek Rudnicki

Podzamcze. Może zniknie płot i będzie skwer

Od 2007 roku szczecinianie czekają na następcę hotelu Arkona. Nie doczekają się. Orbis zrezygnował definitywnie z samodzielnych inwestycji i szuka partnera.

Od kilku lat Orbis ma dobre intencje w sprawie następcy hotelu Arkona. Niestety dla Szczecina, intencjami piekło jest wybrukowane, co widać na zdjęciu.

Hotel zburzony został w 2009 roku. Mimo wielu obiecanek, które padły ze strony Orbisu, dziś wiemy, że nie ma już żadnych nadziei, że coś się zmieni. Nowego hotelu firma nie wybuduje.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.07.2012

Atom przepłynął przez Szczecin. Nikt nic nie wiedział. "Skandal"

W niedzielę przez polską Regalicę Niemcy przetransportowali z Obrigheim do Lubmin radioaktywne elementy z elektrowni atomowej.

Przetransportowano rzeką napromieniowane 4 konstrukcje o wymiarach 2 na 10 metrów barką "Edo", którą pchał holownik pchacz "Lastdrager 40". Zestaw można było oglądać przed godziną czternastą.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.06.2012

Uczczono pamięć ofiar z jeziora Resko

5 marca 1945 r. o godz. 14.30 runął do wody Dornier DO-24, wywożący z okrążenia 80 dzieci. 5 marca 2012 r., rzucono na wodę wieńce. W 67. rocznicę tragedii zainaugurowano w Rogowie projekt "Dzieci z Kamp", poświęcony wydobyciu z dna jeziora wraku samolotu i upamiętnienia ofiar wydarzenia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.03.2012

Hitler i inni, czyli kłopoty z honorowymi obywatelami Szczecina

Sprawa honorowych obywateli Szczecina, którymi do dziś są również zbrodniarze niemieccy i sowieccy, po raz pierwszy od 8 lat trafiła pod obrady komisji kultury.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.02.2012

Wydobyć z jeziora szczątki 80 dzieci

Rogowo k. Mrzeżyna. Polacy i Niemcy przygotowują się wspólnie do wydobycia wraku samolotu Dornier DO-24, który został zestrzelony w 1945 r. nad wodami jeziora Resko Przymorskie. Na pokładzie miało być 80 dzieci.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.01.2012

Czy 30 lat temu groziła nam interwencja radziecka?

Rozmawiamy z kpt. rezerwy Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej Robertem K. Leśniakiewiczem m.in. o lądowaniu w Świnoujściu dywizji piechoty morskiej z Bałtijska i Kłajpedy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.12.2011

W Szczecinie powstanie Muzeum Kobiet

Teoretycznie muzeum już powstało, choć na razie jest w stadium organizacji. Nie ma budynku, nie ma pieniędzy, ale jego urzeczywistnienie gwarantują trzy panie: Jolanta Niemcewicz, dyrektor i inicjatorka utworzenia muzeum, prof. Inga Iwasiów i adwokat Marta Marska - Błahy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.10.2011

Plac Tobrucki: Słynny pomnik Sediny wróci za półtora roku

Skończył się pierwszy etap prac konserwatorskich fontanny. To był wstęp do całkowitej zmiany wizerunku placu, na którym z inicjatywy społecznej stanie do 31 lipca 2012 roku kopia najsłynniejszego szczecińskiego pomnika - Sediny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.12.2010

Na dnie Bałtyku odkryto unikalny pocisk rakietowy

Znaleziska na dnie Bałtyku cieszą archeologów, ale i też często bywają niebezpieczne. Wydobyto unikalny egzemplarz pierwszej bomby sterowanej.
Na dnie Bałtyku odkryto egzemplarz prototypowego niemieckiego pocisku rakietowego Henschel Hs 293.

Bombę odnaleziono podczas prac na dnie Bałtyku, związanych z przyszłym rurociągiem sieci gazowej z Rosji do Niemiec. Wyciągnięto ją w pobliżu miejscowości Lubmin w Meklemburgii Pomorzu Przednim.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.07.2010

Kaczyński w Szczecinie. Chcę, by Niemcy tu szukali pracy

Jarosław Kaczyński przyjechał dziś do Szczecina. To pierwsze miasto, do którego udał się po ogłoszeniu wyników pierwszej tury wyborów. Z mieszkańcami spotkał się na Wałach Chrobrego. Witany był owacyjnymi oklaskami.
Pierwszy raz można było zobaczyć Kaczyńskiego uśmiechniętego i żartującego, ale i też mówiącego poważnie o upadku wszystkich szczecińskich zakładów, o roli Szczecina dla Polski i regionu oraz o marginalizacji Szczecina.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.06.2010